Allergénmentes környezet
Az allergia vizsgálatok, bőrtesztek során gyakran kiderül, hogy az otthonunkban jelen lévő tényezők okozzák a legtöbb kellemetlenséget. Az allergénmentes otthoni környezetet kialakítása igen aprólékos, hosszadalmas folyamat, ám megéri, ha ezzel biztosíthatjuk a kellemetlen tünetektől mentes terhességi és szoptatási időszakot.
Az egyik fő bűnös a penészgomba, melynek kiváló táptalaja a tapétaragasztó, illetve a nedves helyiségek. A másik, a poratka, mely nem csak a padlószőnyegben telepszik meg, de kedveli a kárpitozott bútorokat és a kisbabát körülvevő szőrös vagy plüss állatokat is. Ugyancsak veszélyes lehet a házi kedvencek szőre (kutya, macska, hörcsög stb.), vagy például a papagáj tolla is.
Szénanátha
Légúti allergiásoknál túlnyomórészt a belélegzett levegő a közvetítő közeg, ezért érdemes a lakásba – hosszú-távú beruházásként – egy pollenszűrős légkondicionálót beszerezni, amely nem engedi a lakótérbe beférkőzni a veszélyes allergéneket. Allergiás időszakban sajnos mellőzni kell az erdei-mezei sétákat is.
Gyógykezelésnél nem jöhetnek szóba a szájon keresztüli tabletták, hiszen kiürülhetnek a tejjel, viszont igen eredményesen visszaszoríthatók a tünetek helyi kezeléssel (orr- és szemcsepp, orrkenőcs, inhalátor stb.). Emellett kiegészítő kalcium-bevitel is ajánlott.
Asztma
Asztmás kismamáknak fokozottan kerülniük kell az allergéneket, provokáló anyagokat (pl. dohányfüst). A súlyos asztma fokozott veszélyt jelent a terhesség alatti és szülés körüli komplikációk tekintetében. A nem, vagy rosszul kezelt asztma kockázata a magzatra nézve sokkal nagyobb, mint az asztma ellenes gyógyszerek alkalmazása, mivel az anyai vér oxigéntartalmának csökkenése révén a magzati vérbe is kevesebb oxigén jut, ami hátráltatja a magzat növekedését, rontja életesélyeit, s alacsony születési súlyhoz vezet. Természetesen szájon keresztül csak a mással nem helyettesíthető gyógyszereket célszerű adagolni.
Ételallergia
A terhesség és a szoptatás alatt fokozottan kerülni kell azokat az ételeket (leggyakrabban a tejet és a tojás), melyekre az anyuka érzékenyen reagál, így csökkentheti gyermeke jövőbeli ételallergiára való hajlamát. A kisbaba fejlődése érdekében a naponta bevitt fehérje mennyiségnek el kell érnie a 100 grammot, melyet az anyuka számos növényi táplálékkal, illetve baromfi hússal, hallal is biztosíthat.
Dohányzás
Figyelem! Még a „passzív dohányzás” is súlyos károkat okozhat a terhesség és szoptatás alatt, mind az allergiás kismama, mind pedig gyermeke egészségében. A baba fokozottan hajlamossá válhat a különféle allergiás megbetegedésekre!
A gyermek későbbi allergiás betegségeinek esélye jelentősen csökkenthető a csecsemőkori anyatejes táplálással. Azonban sok allergia elleni gyógyszerről még nem bizonyított, hogy milyen mértékben jut az anyatejbe, így lehetőség szerint ajánlott más, alternatív gyógymódokat igénybe venni.
Dr. Pálffy Márta
www.allergiakozpont.hu