Minden szülő álma, hogy gyermeke egészséges, okos és boldog legyen. Ebből csak egy szelet a testi egészség, de jelentősége nem lebecsülendő, hiszen testünket használva tudjuk csak céljainkat megvalósítani.
A gyermek alapvetően azt eszi, amit kiskorában elé raknak, olyan ízekhez szokik, amivel rendszeresen találkozik. Szülőként rajtunk áll tehát, hogy elindítjuk-e gyermekünket az egészség és energikusság felé vezető úton
Kezdjük egészen az elején! Senki sem nézi meg, hogy a kismamák szervezete mennyire telített méreganyagokkal és nem jellemző, hogy várandóság előtt egy alapos méregtelenítést, savtalanítást javasolnának a leendő anyáknak. Tapasztalatom szerint lúgosítás után sokkal könnyebben esnek teherbe a nők. Ez nem véletlen, hiszen a nők hüvelyének pH-ja enyhén savas, de egy elsavasodott testben ez még savasabbá válik, ami már nem kedvez a spermiumoknak, vagyis romlik a megtermékenyülés esélye.
A babák a pocakban töltött kilenc hónap alatt a lúgos magzatvíz jótékony ölelésében élnek, de az anyában és a magzatban is folyamatosan termelődnek savak, melyek közömbösítése lúgosabb közegben lényegesen könnyebb. A belső egyensúly felborulása különböző betegségeket (vérnyomás problémák, cukorbetegség, stb.) hozhat létre, ráadásul az elsavasodás miatt a hüvelyben elszaporodnak a gombák és baktériumok, melyek a szülésnél a magzatra veszélyt jelentenek.
Az újszülöttnek, ha szerencséje van, édesanyja szoptatja őt lúgosító anyatejjel. (Az anyatejen és a kecsketejen kívül minden egyéb tejtermék savasít.) Kevésbé járnak jól a tápszeren nevelt gyerekek, mert a viszonylag magas szénhidráttartalmú tápszerek nemcsak felfújják őket, de meg is indítják az elsavasodás folyamatát.
6 hónapos kor után, amikor már nem az anyatej dominál, akkor érdemes megismertetni a gyerekekkel az egészséges táplálékokat. Bevezethetjük náluk a zöldségeket, gyümölcsöket, néhány csepp hidegen sajtolt olajat, később a növényi tejeket, és a teljes kiőrlésű gabonából készült élelmiszereket. Ez a kezdeti táplálási mód igazolja önmagát, azzal, hogy gyermeke nem lesz beteges, túlsúlyos, fáradékony az óvodában, iskolában.
Ne cukrozzunk! Minél kevésbé használunk cukrot, annál tökéletesebb marad a természetes íz-érzékelés, annál kevésbé savasodik a szervezet. A kicsiknek nincs szükségük csokira, cukorkára. Nekünk se lenne, de a mi testünkben a gombák már kívánják…
Mit tehetünk, ha nem a megfelelő „startvonalról” indultunk, s gyermekünknél már kialakultak bizonyos tünetek: rendszeres hasfájás, állandósult megfázás, köhögés, fáradékonyság, fejfájás, allergia, esetleg túlsúly? Hogyan segíthetünk, ha gyerkőcünk hallani sem akar a zöldségekről, hanem cukrot, tésztát, péksüteményt enne egész nap, s mindezt leöblítené egy kis cukros üdítővel, netán kólával?
Meglehetősen irreálisnak tűnik, mégis azt javaslom, hogy adjanak neki több, lehetőleg nyers zöldséget, csökkentsék édesség-fogyasztását, itassanak vele tiszta, szénsavmentes vizet. Ha már ennyit megtesznek, nagyon sokat segítettek rajta. Ez azonban gyakran akadályokba ütközik, mivel egy elsavasodott test nem kívánja a lúgosító ételeket, ugyanakkor szenved a sok savtól. Ilyenkor tud segíteni egy lúgosító kúra, mely az én lányom esetében 5 hét alatt szüntette meg a tojás allergiáját.
Miután az egészség mellett döntöttünk, lássuk az első lépéseket:
Az egészségesebb, lúgosabb élet felé vezető út tehát lépések sorozatából áll. Ahogy lúgosodik a testünk, észre fogjuk venni, hogy a táplálkozásunk is lúgosabb irányba változik majd, s ez az az út, amely az optimális egészséghez vezet
Antal Rita
dietetikus
Info: www.elsavasodas.hu
T.: 70/779-6603, info@elsavasodas.hu