Szervezetünkben a vas utánpótlásáról étrendünk tudatos összeállításával gondoskodhatunk. Különösen magas a belsőségek, azon belül is a marhamáj vastartalma. Az osztriga, a vörös húsok, a pulyka, a halfélék, különösen a lazac és a búzacsíra szintén kiváló vasforrások. A cékla, diófélék, magvak, aszalt szilva, mazsola, spenót, babfélék és a lencse rendszeres fogyasztása szintén hozzájárul vaskészletünk feltöltéséhez.
Az utánpótlás másik módja kiegészítő készítmények szedése. Ez főként a várandósság időszakában, kisgyermekek esetében, illetve különféle felszívódási zavarokban szenvedőknek javasolható. Vaskészítmények szedése esetén tartsuk be az előírt napi mennyiséget és a kezelés javasolt időtartamát, mert a túlzott vasbevitel szorulást, hányingert, hányást okozhat.
A vaskészletek felhalmozódása a szervezetben egyébként, többnyire nem a fokozott vasbevitel következménye, mivel – normális esetben – a szervezet csak annyit raktároz el, amennyire szüksége van. Létezik azonban egy genetikai rendellenesség, a vasanyagcsere zavara (hemokromatózis), melyben a vékonybél hámsejtjeinek vasfelvevő képessége a normálisnak 2–4-szerese. Ez a génhiba férfiak körében gyakoribb, s hosszútávon a máj kóros elváltozásához, illetve szívelégtelenséghez vezethet.
A normális esetekhez visszatérve, minél alacsonyabb a szervezet saját vastartaléka, annál inkább fokozódik a bevitt vas felszívódása. Megfelelő hasznosulását, a felszívódást elősegítő ételekkel tovább fokozhatjuk, együnk ezért mellé magas C-vitamin tartalmú zöldségeket, gyümölcsöket, s a vacsorához fogyasszunk el bátran egy pohár bort is, mivel a benne található anyagok szintén segítik a vas felszívódását.