Jön tehát az elhízás, ami nem más, mint a testzsír mennyiségének megnövekedése, a hozzá társuló zsírmentes testtömeg és a víz mennyiségének emelkedésével együtt. Az egészséges egyensúlyban lévő szervezet kétféleképpen szabályozza a testsúlyt: az étvágy és a testzsír szabályozása révén. Főként akkor sérül az étvágyat szabályozó mechanizmusunk, ha a túlzott ízesítés (a mesterségesen felfokozott ízek) és az élettel együtt járó stressz kombinálódik.
A kutatások azt mutatják, hogy a túlsúlyos szervezet sejtszinten lejátszódó biokémiai folyamatai nem működnek megfelelő intenzitással, vagyis a szervezetnek kevesebb energia áll rendelkezésére, mint amennyire szüksége lenne. Ezért csak azokat az életfontosságú folyamatokat végzi, melyek nélkül komolyan károsodna szervezetünk. A túlsúlyos szervezet elhanyagolja a zsír elégetését, inkább elraktározza azt, ugyanakkor a sovány testszövet építését is kevésbé jól végzi, ami testmozgás hiányában csak rosszabbodik.
Miért nem működnek a szokásos diéták? Mi történik olyankor, ha valaki különböző diétákat próbál ki, például fehérjeitalokat iszik, vagy ha 1000 kcal/nap alá csökkenti a kalóriafogyasztását? A diéta nem növeli a sejtek energiáját. A túlsúlyos szervezet nem tudja a nagyobb energiát igénylő folyamatot elvégezni, ezért egy kisebb energiát igénylő folyamattal a szervezetnek hasznos fehérjékhez nyúl, azt kezdi elfogyasztani. A lecsökkent anyagcsere-sebesség miatt, szervezetünk a fogyókúrák során rossz irányba – az izomszövet kárára – a magasabb zsírtömegre strukturálódik át.
A megoldás:
Forradalmian új megközelítést ad ebben az irányba egy magyar interdiszciplináris tudós csoport új találmánya, mely bizonyos ehető magvak csíra kivonatait is tartalmazza, növelve a sejtek energia szintjét, egyben elősegítve a testtömeg-kontrollt.
c. prof. Dr. Dörnyei József
a kémiai tudományok kandidátusa
MTA kt. tag
Dr. Dörnyei Olga
Schönbergi Klinika
belgyógyász gyakorló-orvos