Az 1980-as évek végén felfedezett ún. higiénia hipotézis szerint, a kora gyermekkorban elszenvedett fertőzések hiányában nem következhet be az immunrendszer megfelelő érése, így az a későbbiekben kóros reakciót fejleszthet ki a baktériumokkal és vírusokkal szemben.
Így érthetővé válik, miért gyakoribbak a szénanáthás és ekcémás megbetegedések a kiscsaládokban élő gyermekeknél, mint a nagy családokban felnövekvő gyermekek körében, akik feltehetően több fertőzésen estek át.
A bőr normál mikroflórájának, vagyis a bőr felszínén élő mikroszkópikus és rendszerint ártalmatlan baktériumoknak egyike a staphillococcus. A kutatás során egy olyan, korábban nem ismert folyamatra derült fény, melyben a staphillococcus baktérium megakadályozta a bőr gyulladását.
A folyamat a staphillococcus és a bőr leggyakoribb sejttípusaként ismert keratinociták együtthatása által valósul meg. Ahhoz, hogy a bőr sérülése után jelentkező normál gyulladásos folyamat ne tolódjon el túlságosan agresszív irányba, nélkülözhetetlen a staphillococcus baktérium jelenléte.
E felfedezés új utakat nyithat a gyulladásos bőrbetegségek kezelésében.
Fontos, hogy tisztálkodásnál ne használjunk túl agresszív kozmetikai szereket, melyek elpusztítanák a bőrfelszínen élő staphillococcus baktériumokat, hiszen szükségünk van rájuk ahhoz, hogy a bőrsérülések, műtétek esetén természetes módon jelentkező gyulladás ne legyen túlzott mértékű.
Forrás: Nature Medicine
orvostkeresek.hu