Manapság már köztudott, hogy a magas sótartalmú élelmiszerek károsítják az ereket és az emésztőrendszert, a sóban-ecetben pácolt zöldségek (amit itt savanyúságnak neveznek), illetve a füstölt húskészítmények pedig rákkeltő anyagokat tartalmaznak. Tudják az emberek, mégsem változtatnak, pedig ha gyakran fogyasztanak ilyeneket, megnő a gyomorhurut, a gyomorfekély és a rák veszélye.
Szomorú tény, hogy a magyarok átlagéletkora Európában a sereghajtók között van! A kormány felelőssége is több figyelmet fordítani a témára, olyan új jogszabályok megalkotásával, melyekkel megállítható ez a folyamat. Egészségre való neveléssel, a jövő generációk kiegyensúlyozottabb életet élhetnének, és az egészségügyi kiadások is nagyban csökkenthetők lennének. A társadalom felemelkedéséhez, a gazdasági jólét eléréséhez nélkülözhetetlen az egészséges emberek alkotta társadalom.
Kínában két táplálkozási szokásaiban eltérő tartományban összehasonlító felmérést végeztek a betegségek gyakoriságát illetően. Az egyik tartományban sok fokhagymát esznek, míg a másikban a kelt tésztából készült sült lepény a fő eledel. A kutatók azt találták, hogy a fokhagymát fogyasztóknál hatszor ritkábban fordultak elő fertőző és rákos megbetegedések, mint a másik népcsoportnál.
A testünkben lévő sokmilliárdnyi különböző sejt vitamin- és nyomelem-igénye más és más, ezért annyira lényeges, hogy változatosan étkezzünk. Együnk naponta ötször, de keveset! Kerüljük az olajban sült és sózott ételeket! Együnk lassan, rágjunk nyugodtan, hogy az emésztés már a szájban elkezdődhessen!
A hagyományos kínai gyógyászat alapelveit követve, ajánlott sokkal több friss zöldséget, gyümölcsöt fogyasztani, ugyanis, ha több antioxidánst juttatunk a szervezetbe, növeljük a sejtek természetes védekező- és ellenálló-képességét. A sok zöld növény fogyasztása pedig a klorofill-tartalom miatt kedvező. A fokhagyma szerencsére Magyarországon is közkedvelt, ne hagyjuk ki tehát ételeinkből! Ha illatától idegenkedünk, fogyasszunk helyette fokhagymaolaj-kapszulát!
Hideg ételek helyett inkább a meleg folyadékokat (levesek, kásák, szűztea, zöld tea stb.) részesítsük előnyben, mivel ezek tehermentesítik emésztőrendszerünket. Kerüljük az alkoholfogyasztást, különösen éhgyomorra, ekkor ugyanis rendkívüli módon károsítja a gyomor nyálkahártyáját. Támogassuk az emésztőrendszerünket inkább gyógyteákkal!
A hagyományos kínai orvoslás több ezer éve alatt gazdag klinikai tapasztalatra tett szert a pszicho-szomatikus, vagyis lelki tényezők okozta testi betegségekkel kapcsolatosan. A kiegyensúlyozott kedélyállapot az egészség megőrzésének legfőbb módja. A kínai gondolkodás szerint semmilyen érzelmet nem szabad túlzásba vinni. Még a túlzott öröm is okozhat egyensúlyi kibillenést. Próbáljunk meg tehát kevesebbet aggódni, bosszankodni, idegeskedni, legyünk optimisták, bizakodóak az életünkkel kapcsolatban!
A változás kulcsa tehát: meleg ételek, sok friss zöldség-gyümölcs, fokhagyma és optimizmus!
Prof. Dr. Chen Zhen
az orvostudományok kandidátusa, TCM oktató