A kockázatalapú szűrővizsgálat segítségével megbízhatóan azonosítható a diabétesz előtti állapot olyanoknál is, akiknek még nincs panasza, így a korai felismerés megteremti a megelőző terápia lehetőségét.
Az időben történő felismerés – a szövődmények mellett – azért is fontos, mert a betegség kezelése jelentős anyagi teherrel jár, és állandó odafigyelést igényel.
A kórfejlődés évekre elnyúlik, míg a betegség a háttérben zajlik. Az előállapot (csökkent glukóz-tolerancia, emelkedett éhgyomri vércukorszint) nem alakul át törvényszerűen diabétesszé, általában 5 év alatt a betegek harmada visszakerül normál állapotba, ugyanekkora hányaduk stagnál, és csak egyharmaduk lesz ténylegesen cukorbeteg.
A tartósan jó anyagcsere-egyensúly biztosítása lehetővé teszi, hogy a diabétesz jellegzetes szövődményei – a szemészeti, idegrendszeri és veseszövődmények – elkerülhetők legyenek.
A kockázatalapú szűrés a nem, életkor, családi és egyéni kórelőzmények, társbetegségek figyelembevétele alapján, a cukorbetegség megjelenésének kockázatára vonatkozó pontszámot ad meg, majd a fokozott kockázattal rendelkezők esetében terheléses vércukormérést végeznek.
Az előállapotban lévő betegeknek teljes életmódváltásra van szükségük: változtatni kell étkezési szokásaikon, és be kell iktatniuk napirendjükbe a testmozgás valamilyen formáját. Fontos a rendszeres vércukormérés, és egyéb krónikus betegség (pl. magas vérnyomás, vérzsír eltérések) esetén a gyógyszereket előírás szerint, pontosan kell szedniük. További információ található az Erős Antónia védnökletével a facebookon létrehozott Tartsd a szintet! oldalon.
Prof. Dr. Jermendy György
diabetológus főorvos