Ellen Evans professzor kutatócsoportja azt vizsgálta, miért figyelhető meg az idősebb nőknél, hogy a fogyásuk során legalább annyi izomtömeget veszítenek, mint amennyi zsírt. Ez a veszteség nem csak fizikai erejüket csökkenti, de hat az egyensúlyukra, és akadályozhatja őket olyan mindennapi tevékenységekben is, mint a lépcsőzés, vagy épp a fotelból való felkelés.
A féléves időszak elején és végén is felmérték a résztvevők erejét, egyensúlyát és olyan gyakorlatokat végeztettek velük, mint 100 méteres gyaloglás, a fotelből való ötszöri felállás és egy könyv magasba emelgetése. Kontrollként a kutatás elején és végén MRI vizsgálatokkal ellenőrizték a nők jobb combjában mérhető izom- és zsírmennyiséget.
Az eredmények azt mutatták, hogy a fogyás során bevitt nagyobb mennyiségű fehérje képes ellensúlyozni az izomtömeg fogyását, illetve fenntart egy bizonyos izomtömeget, amíg a zsír csökken. Azok a nők, akik több fehérjét fogyasztottak, 3,9%-kal több súlyt vesztettek, és 5,8%-kal több tiszta izmot mértek rajtuk, mint azokon, akik szénhidrátot fogyasztottak.
Mivel a nőknek kevesebb súlyt kellett magukon cipelniük, többet és könnyebben tudtak mozogni, így még jobb fizikai kondícióba kerültek. Kellő fehérjebevitel melletti rendszeres testmozgással tehát, az izom-zsír arány még idősebb korban is megváltoztatható, ami fokozza a vitalitást, a mobilitást és önellátás képességét, s ezzel a függetlenséget.
dr. Demjén László
nőgyógyász, menopauza-szakértő
www.oxygenmedical.hu