MÚMIJÓ, a „hegyek könnye”
A múmijó kizárólag ásványi kincsekben gazdag, magas, sziklás hegységekben alakul ki, amelyek például Oroszország ázsiai részén, a világtól elzárt, 2000-5000 méteres magasságban fekvő tájakon, az Altáj, a Palmyra és a Kaukázus hegyei között, illetve Észak-Szibéria területén találhatók. Ugyanígy fellelhető Mongólia sziklás hegységeiben is, ahol az időjárási, földrajzi, geológiai sajátosságok és ezek kölcsönhatásai kedvezőek. E helyszíneken – ökológiai értelemben a legtisztább, legjobb minőségű Arany Múmijót lehet „szüretelni”.
A Tibeti „Négy gyökér tantra” gyógyászati könyv a múmijót a „föld eredetű” gyógy-készítmények közé sorolja. Így ír keletkezéséről: „a napfény hatására a szikla felülete felforrósodva olvadozik, a hőtől arany, ezüst, réz, vas és egyéb fémek válnak ki belőle, melyek megdermedve alkotják a múmijót.” A leírtak szerint „nem létezik olyan betegség, amit ne gyógyíthatnánk múmijóval”. A különböző betegségek leküzdéséhez a múmijót nemcsak magában használták, hanem más növényi eredetű anyagokkal, illetve például medve epével, mézzel stb. összekeverve.
A híres mongol tudós Ishdanzanvanjil „Gyiru dosil” c. könyvében leírt – a máj, epe és az emésztőrendszeri problémákra javasolt – készítmények jelentős mennyiségben tartalmaztak múmijót. A legtisztább múmijó, az Arany Múmijó, mely az aszfalthoz hasonló állagú, testhőmérsékleten, tenyérbe véve, majdnem azonnal olvad.
Régen megfigyelték már, hogy a múmijó koncentrátum formájában gátolja a kórokozók szaporodását. Még Arisztotelész írta elő a zsírban oldott múmijót fül- és orrcsepp formájában a gyulladásos tünetek kezelésére. Ezt a hatását nem csak régen, de napjainkban is hasznosíthatjuk!
A népi és természetgyógyászati gyakorlatban a múmijót eredményesen használják allergiás tünetek esetén is. E célból a jó minőségű múmijót vízben feloldják (100 ml vízhez 5 tabletta) és reggel, éhgyomorra frissen fogyasztják (mézzel édesíthető). Erős allergia esetén napközben még egy fél adag fogyasztható, szintén frissen készítve, mert anyaga gyorsan bomlik. Tapasztalatok szerint, hatékonyan enyhíti az orr- és toroknyálkahártya duzzanatát. Ajánlatos a kúrát 20 napon át, tavasszal és ősszel – akár megelőzésként is – megismételni. Allergia esetén célszerű a tejtermékek mellőzése.
Árendás László
természetgyógyász, életmód-tanácsadó terapeuta
A múmijóról részletesen olvashat
Árendás László és Dr. Damdindorj Danima:
MÚMIJÓ – a hegyek könnye
c. könyvújdonságában, amely kapható a HERBAHÁZ-ban,
illetve megrendelhető: 06/30-77-33-607, www.mumio.co.hu.