Szervezetünk legnagyobb energia átalakító szerve az izomzat. Szénhidrátokban, zsírokban, fehérjében tárolt kémiai energiát alakít át „égetéssel” mozgási energiává. Ehhez az égetéshez oxigén szükséges, melyet a légzéssel biztosítunk. A tüdőbe jutó levegőből az oxigént a vörösvértestek szállítják el szöveteinkhez, így izmainkhoz is. Az izom működését befolyásolja, hogy a levegőből mennyi oxigént sikerül az izomhoz juttatni. Amennyiben csökken a levegő oxigén tartalma (pl. magas hegyekben) vagy romlik a tüdő légző funkciója – pl. tüdőgyulladásnál –, vagy csökken a vér oxigénszállító képessége (pl. csökkent vörösvértestszám vagy alacsony hemoglobin mennyiség esetén), romlik az izmok oxigénellátása, csökken a teljesítmény.
Az izmok oxigénellátásának biztosítására a szervezet többféle mechanizmust is használ: rövidtávon megnöveli a légzésszámot és a pulzusszámot (lihegést és gyorsabb szívverést észlelünk), hosszútávon pedig a vörösvértestszámot emeli meg.
A vörösvértestek számának emeléséhez szervezetünk egy eritropoetin nevű hormonszerű anyagot termel a vesékben, mely fokozza a csontvelőben a vörösvértestek képződését.
A fokozott vérképzéshez azonban, fokozott alapanyag bevitel is szükséges, fokozni kell tehát a vas, folsav és B vitamin bevitelt is.
Főleg sportolók körében, jellemzően edzőtermekben figyelhető meg, hogy az izom mennyiségének növelését nem követi a vörösvértestek számának növekedése, így relatív vérszegénység alakul ki. A jelenség magyarázata egyszerű: míg a testépítő fokozott fehérje bevitellel serkenti az izmok növekedését, elmulasztja elfogyasztani a vörösvértestek képződéséhez szükséges vasat és folsavat. Érdemes vérkép-vizsgálattal ellenőrizni a vörösvértestek mennyiségét (kívánatos számuk: 4-5,2 millió darab mikro-literenként).
Az izomteljesítmény növekedését eredményezi a vörösvértestek számának szándékos növelése például magas hegyeken, ritkább légköri nyomáson végzett edzéssel, ami tartósabb sportteljesítményt ad, mert a hormonrendszer, a keringés és az anyagcsere is alkalmazkodik. A vörösvértestképzést célzott táplálkozással is elősegíthetjük, ha étrendünkbe gyakran iktatunk húsokat, májat, zöld növényeket, salátaféléket.
dr. Szélessy Zsuzsanna
hematológus szakorvos
tromboziskozpont.hu