Mindenki felelős a saját egészségéért!
Az elmúlt évtizedekben alakult ki az a gyakorlat, hogy ha valami bajunk van, elmegyünk az orvoshoz, vagy befekszünk a kórházba, ott „megolajozzák, kicserélik, rendbe rakják a hibás alkatrészeket”, s mehetünk újra a dolgunkra. Az emberek felelősségvállalása saját egészségükért valahová a szőnyeg alá került.
A jó onkológus feladata, hogy az igazságot nem elhallgatva, nem keltve csalóka reményeket, a rendelkezésére álló eszközökkel és módszerekkel segítse páciensét a gyógyulás útján.
Óriási lehetőségek vannak az onkológiában az elsődleges, de még a másodlagos megelőzés szempontjából is.
Az elsődleges, hogy olyan legyen az életvitelünk, aminek eleve rákellenes vagy rákmegelőző hatása van.
A másodlagos megelőzés végtelenül egyszerű: gyakorlatilag a szűrővizsgálatokról van szó. Nem minden daganat szűrhető, viszont amelyek azok, ott a szűrés olyan stádiumban fogja el a bajt, amikor kigyógyulási eséllyel kezelhető a beteg.
Bár sok a dohányos, nem lehet egy kalap alá venni valamennyit. Érdekes például, hogy már az 1960-70-es években végzett vizsgálatok is kimutatták: azon országokban, ahol több mint 10 gramm fehér cukrot adnak „aromásítás” végett egy kiló dohányhoz, ott gyakoribb a tüdőrák. Vannak ugyanakkor olyan kultúrák, ahol sok száz éves hagyományai vannak a dohányzásnak, pipázásnak – például az indiánoknál –, mégsem gyakori a tüdőrák. Az, hogy mi becsomagoljuk a dohányt papírba, s plusz égéstermékeket adunk a leslukkolt füsthöz, aromásítjuk cukorral, aminek karamellizációja során olyan égéstermékek keletkeznek, az előzőekkel együtt már nagy kárt okoznak.
Ez persze, csak az érem egyik oldala. A másik a befogadó: ott vannak az egyéni különbségek. A japán Michio Kushi, a modern makrobiotika atyja, több könyvet írt arról, hogyan kell étkeznünk, hogy megelőzzük a daganatos betegségeket, de arról is, hogyan étkezzünk, ha már betegek vagyunk, s gyógyulni szeretnénk.
Egy érdekes adat: míg a férfiaknál stagnál a tüdőrák éves előfordulása – de még mindig vezető pozíciója van –, a nőknél rohamosan növekszik. Ennek egyik oka a light-os cigaretták divatja, amelyeket a hölgyek mélyebben slukkolnak.
Nem lehet azonban a daganatos betegségeket csupán külső okokra visszavezetni! Rendkívül fontos belső tényező a gondolat és az érzés. Még, ha tudatosítjuk is, nem könnyű kivédeni. Mindenkori állapotunkat illetően, saját felelősségünk súlya egészen biztosan nehéz, ám felszabadító!
Dr. Csóka Tibor
klinikai onkológus szakorvos