A vashiányról másként
A vas nélkülözhetetlen mikroelem a légző funkciókhoz, a sejtek, szövetek oxigénellátásához, sőt az agy számára is. Vashiány esetén a szervezet elsőként e raktárakból vonja ki a vasat, csak ezt követően csökken a vér hemoglobin tartalma, és fejlődik ki a vérszegénység.
Tünetei: sápadtság, fáradtság, gyengeség, álmosság, figyelemzavar, légszomj, zsibbadásérzet, szapora szívverés, hajhullás, nyugtalan láb szindróma.
Oka: Felnőtteknél – a várandósság és szoptatás időszaka mellett – az intenzív sport, a gyakran túlzásba vitt futás vagy testépítés is okozhat vashiányos állapotot. Ennél is gyakoribb azonban, amikor a helytelen összetételű táplálkozás a vérszegénység oka.
Étrendünkben alig szerepelnek magas vastartalmú fogások spenóttal, céklával, vörös húsokkal, belsőségekkel. Elemzések kimutatták, hogy még ha elegendő kalcium, magnézium, vas és cink jut is be a táplálékkal, az egyre nagyobb arányban fogyasztott gabonafélék és hüvelyesek (pl. bab, borsó, szója) jelentős fitát tartalma miatt, azok nem tudnak felszívódni!
A tej- és gluténmentes étrend ugyanakkor, jelentősen javíthatja a vasfelszívódást. Ebből következően, gyermekeinknek sem javasolt reggelire a szokásos tej-müzli-pehely-gabonakorpa fogyasztása, mivel komoly vasfelszívódási zavart okozhat.
Az ásványianyag-hiány elkerülése érdekében, az „egészségesként” ajánlott rostban gazdag étkezést oldjuk meg – müzli és gabonarostok nélkül – sok zöldséggel és gyümölccsel. (A vashiányról szóló teljes cikk a www.tenyek-tevhitek.hu oldalon olvasható.)
Mezei Elmira
holisztikus táplálkozási tanácsadó