A cukorbetegek immunrendszere más
Szervezetünk belső önállóságának óvására védekező rendszer jött létre, melynek feladata a szervezetbe bekerülő idegen anyagok felismerése, közömbösítése. Ezt a rendszert immunrendszernek nevezzük. Sejtjei részben a vérben keringő fehérvérsejtek, részben kötőszöveti sejtek, azután egész nyirokrendszerünk, illetve egyes szerveink, mint például csecsemőmirigy és a lép.
A cukorbetegség két csoportja közül az inzulinfüggő 1-es típust autoimmun betegségnek hisszük, a gyakoribb 2-es típusút viszont sosem gondoltuk annak. Számos vizsgálat kimutatja viszont, hogy az ebben a betegségben szenvedő embereknek másként működik az immunrendszere. A legújabb kutatások szerint, a 2-es típusú cukorbetegek vérében olyan antitestek találhatók, melyek megtámadják a szervezet egyes fehérvérsejtjeit.
Bár mai tudásunk szerint a cukorbetegség nem gyengíti le az immunrendszert, a vér magas cukortartalma miatt a gombák, baktériumok és más élősködő mikroorganizmusok könnyen szaporodnak a szervezetben. A cukorbetegek immunrendszere így végül legyengül, nem képes teljesen kiirtani a kórokozókat, a beteg gyakran van kitéve különböző fertőzéseknek, gyulladásoknak, melyek lassan gyógyulnak és sokszor ismétlődnek.
Megfelelő diétával, kiegyensúlyozott táplálkozással, a vércukorszint normális értéken tartásával sokat javíthat a beteg a helyzetén. Sok gyümölcs és zöldség fogyasztásával, testmozgással csökkenthető a vércukorszint, de még így is szükség lehet a gyógyszeres, inzulinos kezelésre.
A gyógynövények jótékony hatása enyhíti a betegség tüneteit, javítja a beteg közérzetét. Szabályozza az anyagcserét, segít a vércukor szinten tartásában, kivédi a szövődményeket. Az orvos által előírt kezelés mellé ajánljuk. Leghatásosabb a „cukorbetegség előszobájának” nevezett állapotban, amikor még diétával kezelhető a betegség. Ilyenkor étkezéssel és a tea fogyasztásával akár évekre kitolható a diabétesz kialakulása.