Miért fáj a fülem?
Ki gondolná, hogy nem a természetes vizekben, hanem éppen az uszodákban, strandokon nagyobb a hallójárat-gyulladás kockázata? Ez sajnos a fertőtlenítő hatású klórnak köszönhető, amely hosszabb tartózkodás során ingerli a fül érzékeny, vékony bőrét és a nyálkahártyát. Így a bőr védekező ereje csökken, szabaddá válik az út a baktériumok előtt.
A pancsolás gyorsan feláztatja a fül érzékeny bőrét, így a baktériumok könnyen behatolnak.
Gyakran nem is a vízben található kórokozók, hanem a fülben lévő baktériumok okozzák a problémát. Fürdés, úszás közben felázik, fellazul a hallójárat bőrfelülete, így a kórokozók akadálytalanul behatolhatnak és gyulladást okozhatnak. Ilyenkor a fül magától is fáj, de ha hozzáérünk a fülkagylóhoz, vagy megnyomjuk a fül előtt található porcocskát, a fájdalom még intenzívebb lehet.
A szakszerű kezelés első lépése a hallójárat fertőtlenítése, majd fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő adagolása. Antibiotikumra csak akkor van szükség, ha a bőr gyulladásán kívül a környező nyirokcsomók is begyulladnak. Egészen más kezelést igényel a középfül-gyulladás, ezért van szükség szakorvosi vizsgálatra.
Megelőzésként, akinek érzékenyebb a füle, ne merüljön a víz alá, használjon úszósapkát vagy füldugót. Ha mégis víz megy a fülünkbe, ugráljunk fél lábon, kirázogatva a fülből a vizet. Úszás után fülszárító spray használatával is segíthetjük a bennrekedt víz eltávolítását.
A fül bőrének mechanikai védelmét erősíthetjük strandolás előtt olajos fülcseppel is, mely bevonja a fül bőrét. Emellett, ne vigyük túlzásba a pálcikás fültisztítást, mivel a vékony fülzsír-réteg természetes módon védi a hallójáratot.
Dr. Augusztinovicz Mónika
fül-orr-gégész, allergológus szakorvos
oxygenmedical.hu