Még mindig köhögünk?
Fertőzések – a vírusos és bakteriális légúti betegségek, a torok- és gégegyulladás gyakori tünete a köhögés, melynek kezelésére számtalan kitűnő készítmény áll rendelkezésünkre. Ezekre egyre kevésbé lesz szükségünk a napfényes tavaszi, nyári időszakban.
Légúti allergia – ahogy télen a megfázás, úgy tavasztól őszig a levegőben egyre nagyobb koncentrációban jelenlévő pollenek okozhatnak légúti irritációt, köhögést, sőt asztmatikus tüneteket is. Az allergiás nátha miatt gyakran jelentkezik hátsó garatfali csorgás, a torok felé lecsorgó orrváladék pedig irritálhatja a hangszálakat, így rekedtség is jelentkezhet. Az allergiára szedett antihisztaminok gyakran kiszáríthatják a nyálkahártyát, ami száraz köhögést eredményezhet.
Reflux vagy túlzott gyomorsav képződés során a savas gyomortartalom visszajut a nyelőcsőbe, és gyakran irritálja a torkot és a hangszalagokat, ennek következménye lehet (főleg reggel) a tipikus refluxos köhögés, illetve a visszatérő rekedtség.
Pajzsmirigyzavarok is okozhatnak köhécselést, rekedtséget, ami nők körében különösen gyakori. Ennek oka egyfelől a megnagyobbodott pajzsmirigy, de a pajzsmirigy-alulműködés egyik tünete is lehet.
Kevés folyadék fogyasztása, száraz, poros, szennyezett levegő belélegzése – a fűtés vagy a légkondicionáló, poros munkahelyi körülmények vagy a szabadban végzet munka miatt is jelentkezhet kellemetlen köhögési inger. Zárt térben a levegő párásításával, a szabadban porvédő maszkkal enyhíthetjük e panaszokat.
Rossz szokás – akik megszokásból krákognak, köszörülik a torkukat vagy köhécselnek, ugyanúgy megterhelik a hangszalagjaikat, mint a túl hangos, vagy túl sok beszéddel, ráadásul még környezetük számára is irritáló lehet e szokásuk.
Dohányzás, daganat – a dohányfüstös levegő belélegzése önmagában is köhögést válthat ki, hosszú távon pedig daganatos elváltozásokhoz vezethet.
Látszólag ok nélküli tartós köhögés, rekedtség esetén, forduljunk mielőbb szakorvoshoz, hogy az alapbetegség kezelésének eredményeként megszabadulhassunk e kínzó panasztól.
A köhögéssel, torokfájással járó panaszok enyhítésére az első napokban érdemes a régi, jól ismert házi praktikákat is bevetnünk. Lássuk, mit kínál nekünk a természet patikája!
Meleg gyógynövényteák – A bőséges folyadékfogyasztás kihagyhatatlan! A rendszeres hidratálás megelőzi a torok kiszáradását – ami száraz köhögés esetén gyakori –, illetve megkönnyíti a nyelést, csillapítja az esetleges torokfájást. Folyadékpótlásra legalkalmasabb a meleg – nem forró – mézes tea. A gyümölcslevek nem jelentenek jó alternatívát ebben az esetben, némelyek savtartalma (pl. narancslé) irritálhatja a gyulladt nyálkahártyát.
Sós vizes gargalizálás – Kiválóan fertőtlenít és hidratál, ha egy teáskanál sót feloldunk 1 dl langyos vízben és kis adagokban gargalizálunk vele. A sós vízhez érdemes egy teáskanál kurkumát is adni, mely nemcsak fűszer, hanem erős gyulladáscsökkentő hatással bíró gyógynövény is.
A gyömbér szintén erős gyulladáscsökkentő. A megelőzésében és a kezelésében is jelentős eredmények érhetőek el vele. A makacs köhögést az egy csészényi felforralt vízzel elkevert gyömbér, csipetnyi szegfűszeg és méz hatásosan csillapíthatja.
Hagymafélék – A fokhagyma önmagában vagy mézbe keverve igen hatékony. Kiváló szelénforrás, a szelénről pedig több kedvező hatása mellett az is kiderült, hogy fontos szerepet játszik a vírusos eredetű fertőzések megelőzésében és leküzdésében. A vöröshagyma pedig a héjával együtt a népgyógyászat jól bevált köhögéscsillapító teájának alapja.
A méz számos kórokozóval veszi fel a harcot, s a baktériumok pedig nem válnak rezisztenssé rá. A hagyományos orvoslás lassan kezdi ismét felismerni hatékonyságát ott, ahol az antibiotikumok kudarcot vallottak. Ne csak köhögés, torokfájás idején fogyasszunk mézet, hiszen a méz a benne található sok értékes anyagnak köszönhetően másra is jótékonyan hat. Hatásos lehet méhpempővel együtt roborálásra, a fizikai fáradtság, álmatlanság vagy akár a székrekedés leküzdésére is.
Amennyiben a házilagos módszerek néhány napon belül nem vezetnek eredményre, s a panaszok sem enyhülnek, forduljunk orvoshoz, hogy fény derüljön a köhögés valódi okára! Makacs bakteriális fertőzés esetén a szövődmények elkerülése érdekében antibiotikus kezelésre is szükség lehet.
Dr. Holpert Valéria
fül-orr-gégész, foniáter szakorvos
fulorrgegekozpont.hu