Miért élnek tovább a franciák?
A nyugati országokban közel azonos az emberek vérének átlagos koleszterinszintje. Ennek ellenére Franciaországban és még néhány mediterrán országban a szívinfarktus miatt bekövetkezett halálesetek száma jóval alacsonyabb , mint például az USA-ban, Németországban, Skandináviában vagy éppen nálunk. A franciák a saláták mellett sok zsíros ételt is fogyasztanak, mégis viszonylag alacsony náluk a szív- és érrendszeri megbetegségek száma, aránya. Ezt a látszólagos ellentmondást nevezik francia paradoxonnak.
Kutatásokból kiderült, hogy a vörösbort mértékkel, de rendszeresen fogyasztók vérnyomása, vérkeringése, általános egészségi állapota 40%-kal jobb az átlagosnál. Ezeknek az embereknek nagyobb az esélye a hosszabb életre .
Miért épp a vörösbor?
Egyes kékszőlő fajták héja és magja különösen sok antioxidánst – többek között rezveratrolt – tartalmaz, melyet az utóbbi évek egyik legnagyobb anti-aging felfedezéseként tartanak számon. Található bennük ezen kívül rutin is, ami a szívműködésre és az érfalak rugalmasságára van jótékony hatással.
A vörösbor készítése során – a fehérbortól eltérően – darálás után nem préselik ki azonnal a szőlőlevet, hanem a kékszőlő magja és héja hosszabb ideig áll a mustban, ez idő alatt jobban kioldódnak belőle az értékes flavonoidok.
A bort, főként a vörösbort már a középkorban is egészséges italnak tekintették, népszerűsége azóta is töretlen. Jótékony hatásait alkoholmentesen is élvezhetjük: együnk a szőlőidényben minél több kékszőlőt,magostól, héjastól, az év további részében pedig helyettesíthetjük ezek szárított őrleményével is.
Forrás: ParaMedica EgészségMagazin