A takarításhoz felhasznált anyagok közül az abszolút sztárok az ecet és a szódabikarbóna, mosáshoz a mosószóda, a háziszappan, a mosódió, öblítéshez pedig az ecet illóolajjal (vagy anélkül), esetleg mosóparfümmel.
Lássunk néhány példát a legnépszerűbbek közül!
● A szódabikarbóna remekül szagtalanít, ezért tegyünk belőle kis nyitott edényben a hűtőszekrény polcára, hogy semlegesítse a szagokat.
● Szórjunk egy kávéskanálnyi mennyiséget a szemetesvödör aljára – nem lesz büdös.
● A cipőtárolóba, cipőbe szórva is jó szolgálatot tesz. (Mielőtt felvesszük a cipőt, öntsük ki belőle!)
● A szódabikarbóna és az ecet szinte verhetetlen páros a takarításhoz. Előnye, hogy helyettesíti a ki tudja, milyen összetételű, gyári termékeket, és nem drága. Gumikesztyű használata kötelező!
● Hidegburkolat felmosásához, csempe tisztításához: öntsünk fél csésze szódabikarbónát és ugyanennyi ecetet a felmosóvízhez (először pezsegni fog), remekül tisztít. Vigyázat: lakkozott parkettához nem alkalmas!
● Mosdókagyló, WC-kagyló tisztításához: fél csésze szódabikarbóna, ugyanennyi ecet és egy csésze víz keveréke csodákat művel. A művelet után a felületet tiszta vízzel le kell öblíteni. Makacsabb szennyeződés esetén: fél csésze szódabikarbóna és ugyanennyi ecet keverékét öntsük a WC-kagylóba, hagyjuk pár percig állni, majd súroljuk körbe a WC-t!
● Ha eldugul a lefolyó: nagy segítség a pumpa is, de vegyszer helyett mindenképp próbáljuk ki, hogy a lefolyóba először egy csésze szódabikarbonát, arra egy félcsészényi ecetet, majd 1,5-2 liter forró vizet öntünk – nem fogunk csalódni. (Vigyázat: a beletömődött hajat nem szedi ki, az külön művelet.)
● Az ecet ragyogóan oldja a vízkövet, tehát a csaptelepet, zuhanyrózsát ecettel töröljük át, öblítsük le, másra már nem is lesz szükség. A vastagon lerakódott vízkőre az áttörlés nem elég, azt be is kell áztatni. Megoldás lehet, ha a csapra kicsi, ecettel megtöltött nejlonzacskót kötünk úgy, hogy a csap vízköves része belelógjon az ecetbe. Vízszintes felületen tegyünk ecetbe áztatott szivacsot a vízköves lerakódásra!
● Gusztusosabbá tehetjük a fogkefénket (egyben fertőtlenítjük is), ha egy-két órára szódabikarbónás vagy ecetes vízbe áztatjuk be.
● Az elkoszolódott műanyag edényt, fazekat is szépen megtisztíthatjuk szódabikarbóna-ecet-víz keverékével. (Teflon- vagy kerámiabevonatra nem használnám.)
● A foltos, tisztíthatatlannak hitt tepsit vagy sütőt kenjük be szódabikarbóna és víz krémállagú keverékével, hagyjuk egy éjszakán át állni, majd mossuk le.
● Matracot, szőnyeget felfrissíthetünk azzal, ha szódabikarbónát szórunk a kicsit elkoszolódott felületre, enyhén bedörzsöljük, állni hagyjuk, majd először a nagyját lesöpörjük, majd a maradékot kiporszívózzuk.
● A homályos, foltos tükör és ablaküveg csillogni fog, ha ecettel töröljük át.
A háztartásban használt, környezetkímélő, olcsó tisztítószerektől csak egy kis ugrás, hogy eljussunk az arc- és testápolásra alkalmazható, káros összetevőktől mentes, házilag is elkészíthető kozmetikumokig. Bőrünkön azonban elsősorban az életmódunk tükröződik. Aki sportol, kimelegszik, izzad, kipirul, több időt tölt a szabad levegőn, egészséges ételeket eszik, az annyit tett a szépségéért, amennyit semmilyen eljárással nem lehet pótolni.
Molnár Edit
természetes gyógymód terapeuta
Forrás: tenyek-tevhitek.hu, a teljes cikk a modernkoripaleo.hu oldalon olvasható.