Az inzulinrezisztencia (IR), a policisztás ovárium szindróma (PCOS), a progeszteronhiány, a mellékvesezavar és a pajzsmirigy-alulműködés gyakran együttesen jelentkező problémák, így a kezelésüket is egy kombinált terápia során érdemes megoldani.
● IR – Az inzulinrezisztencia során a férfi nemi hormonok túlsúlyba kerülnek, s a nőkön férfias jegyek jelennek meg, például fokozott szőrösödés, hasi elhízás, zsíros, pattanásos bőr. Már fiatal lányoknál is kialakulhat az első ciklus megjelenését követően az inzulinrezisztencia, melyről előbbi tünetek mellett a rendszertelen menstruáció is árulkodhat.
A magas tesztoszteronszint (mely hormon jelen van a nők mellékveséjében és kis mennyiségben a petefészekben is) mellett problémát jelenthet az ösztrogén hormon alacsony szintje, illetve az agyalapi mirigy által termelt prolaktin hormon emelkedett szintje.
Ha az érintett a későbbiekben gyermeket szeretne, úgy nehezített teherbeeséssel találhatja szemben magát, s ha mégis pozitívat mutat a terhességi teszt, úgy fokozott a vetélés veszélye.
Amennyiben a beteg nem tervez gyereket, az orvosok fogamzásgátlót szoktak javasolni, melytől az állapot ugyan nem szűnik meg, de a tablettával adagolt női nemi hormonok átmenetileg elkendőzik a tüneteket, melyek a tabletta abbahagyása után visszatérnek.
Az IR elsőszámú kezelési módja a személyre szabott életmód-terápia, a célzott étrend, a hiányzó mikrotápanyagok pótlása, a rendszeres testmozgás, stresszkezelési módszerek, valamint – szükség esetén – a gyógyszeres terápia.
Az IR gyakran D-vitamin-hiánnyal jár együtt, ami nem véletlen, hiszen a D-vitamin valójában egy hormonszerű anyag, mely érzékenyíti a sejtek inzulinreceptorait, ráadásul segít a súlyfeleslegtől is megszabadulni. A D-vitamin felelős a leptin nevű hormon termelődéséért is, mely a jóllakottság érzésének elérésében vesz részt.
A barátcserje jó szolgálatot tesz menstruációs panaszok esetén, mivel csökkenti az ösztrogéndominanciát, növeli a progeszteronszintet, így segíti a női hormonális egyensúly helyreállítását.
● PCOS – Az inzulinrezisztenciával kéz a kézben járó policisztás ovárium szindróma (melynek során a petefészekben apró ciszták képződnek) szintén vezető meddőségi ok a termékeny korban lévő nőknél. A szervezet hormonális zavara miatt megnő a kockázat a 2-es típusú cukorbetegség, sőt az emlő-, petefészek- és mellékvese-daganatok kialakulására is, így ez az állapot is sürgős kezelés t igényel.
● Pajzsmirigyzavarok – Az inzulinrezisztenciához gyakran társul pajzsmirigy-alulműködés, melynek tünetei igen hasonlóak az IR esetén tapasztalt panaszokhoz: menstruációs problémák, meddőség, hajhullás, hasi elhízás stb.
A pajzsmirigy megfelelő működésében a szelén és a jód igen fontos szerepet tölt be, hiányuk gyakran a szerv alulműködését okozza. Kutatások szerint már 3 hónapos megfelelő szelénpótlás javulást eredményezhet.
Amennyiben a hormonális eltérések kezelése mellett létrejön a várandósság, a pajzsmirigyzavarral küzdő kismamáknak rendszeresen, minden trimeszterben vérvétellel ellenőrizni szükséges a TSH, T3, T4, ATPO értékekét, hogy azok megfelelő beállításával megelőzhető legyen az esetleges vetélés, koraszülés és a fejlődési rendellenességek.
Pajzsmirigyzavar esetén előfordul, hogy az érintettnek élete végéig gyógyszeres terápiára van szüksége, de ásványi anyag pótlással a dózis csökkenthető, ráadásul így az esetleges tünetek is mérsékelhetők.
Dr. Bérczy Judit
belgyógyász, endokrinológus főorvos
Budai Endokrinközpont