Intim egészség
– a gyermekvállalás feltétele
Egy esetleges nőgyógyászati fertőzés, gyulladás ráterjedhet a méhre, a petefészkekre és a nyakcsatornára is. Ilyen esetekben könnyen elzáródhatnak a petevezetékek, összenövések keletkezhetnek, megnő a meddőség és a vetélések esélye, sőt tályogok is kialakulhatnak.
Érzékeny hüvelyflóra
A nők egyik legérzékenyebb, a fertőzésekre legfogékonyabb része a hüvely, mivel az ott lévő flóra kényes egyensúlya igen könnyen felborulhat különböző hatások miatt. Ilyen tényező lehet például a nem megfelelő intim higiénia, a gyakori szexuális partnercsere, a hormonzavarok, egyes gyógyszerek, betegségek (például diabetes), vegyi anyagok, tusfürdők. A hüvelyflóra sérülése kedvez a különböző fertőzéseknek.
A hüvelygyulladást leggyakrabban baktérium-, gomba- vagy parazitafertőzés okozza, ennek lehetőségét fokozza, ha a hüvelyt védő savas kémhatás lúgos irányba tolódik a lactobaclillusok számának megfogyatkozása miatt.
A hüvelygyulladás jellemző tünetei
- Abnormális folyás,
- égő, viszkető érzés,
- fájdalmas közösülés,
- piros, duzzadt nemi szerv.
A kezelés
A hüvelygyulladás kezeléséhez elengedhetetlen a tenyésztés, melynek során kiderül, milyen kórokozó váltotta ki a problémát. Nem mindegy ugyanis, hogy gombás, bakteriális vagy vírusos fertőzés ellen indítjuk a terápiát.
Fenti kórokozókon kívül antibiotikumos kezelés is hozzájárulhat a hüvelyflóra felborulásához. Amennyiben a problémát például diabetes okozza, akkor az alapbetegséget is kezelni kell a panaszok megszüntetéséhez.
A terápiához tartozik a lactobacillusok visszatelepítése is, hiszen e nélkül az állapot csak ideiglenesen szűnik meg, később visszatérhet. Az újrafertőződés elkerülése érdekében fontos továbbá a partner kezelése is!
Egyéb gyulladás
Az alhasi fájdalmaknak szintén gyakori okozója a méh- vagy petefészek gyulladás, mely rendszerint felszálló bakteriális fertőzés következménye, de okozhatja méhen belüli fogamzásgátló eszköz – például spirál – is. Az orvos tapintással, UH-gal diagnosztizálja az állapotot, majd antibiotikummal, gyulladáscsökkentővel kezeli.
Felfázás
A „felfázás”, vagyis a hólyaghurut a húgyutak fertőzését jelenti, mely nem ritkán fájdalmas tünetekkel jár. Ekkor a nő erős alhasi fájdalmakra, gyakori vizelési ingerre, csípő, égő, olykor véres vizeletre panaszkodik.
Sajnos vannak a hólyaghurutra fogékonyabbak, akiknél visszatérő a probléma. Kezelésében nagy segítséget jelent a tőzegáfonya kapszula, de komolyabb panaszok esetén anibiotikumos kezelés szükséges. E panasz nők estében jóval gyakoribb és főleg az e-coli baktérium okozza.
Peteérés
Sok nő tapasztal a ciklusa középidejében alhasi fájdalmakat, esetleg szúró jellegű érzést az egyik petefészke környékén. Ezt az esetek többségében maga az ovuláció okozza, és 1-2 nap alatt a fájdalom el is múlik. Ilyenkor a nő bővebb, tojásfehérje állagú hüvelyi folyást, esetleg kis pecsételő vérzést is tapasztalhat.
Endometriózis
Az endomertiózis az az állapot, amikor a méh belső részét borító hám, az endometrium kivándorol a helyéről más területekre, s ott ugyanúgy reagál a ciklusra, mintha a méhben lenne: megvastagszik, majd leválik. Ez komoly gyulladásokat produkál, ami erős hasi fájdalmakban, erős vérzésben és meddőségben nyilvánulhat meg. Diagnózisa laparoszkópiával történik, mely egyben a kezelést is megoldja.
Mi okozhat még alhasi fájdalmat?
- Menstruációs görcs.
- Terhesség – az erős görcs, főleg, ha rendszeres és vérzéssel jár, sürgős orvosi segítséget igényel!
- Méhen kívüli terhesség.
- Kismedencei ciszta.
- Méhnyakrák.
- Nem nőgyógyászati, elsősorban béleredetű problémák.
Fenti panaszok mindegyike szakorvosi kivizsgálást és megfelelő kezelést igényel!
Dr. Józan Gyöngyi
nőgyógyász-sebész szakorvos
Dr. Hetényi Gábor
nőgyógyász szakorvos
Nőgyógyászati Központ