Bár vége a pollenszezonnak, ám a lakáson belüli allergének – penészgomba, poratka, házikedvenc kisállat – az őszi-téli időszakban is tüneteket okozhatnak. Ezek tehát épp a gyakori légúti betegségek időszakában jelentkeznek, idén pedig még a koronavírus-járvány 4. hullámával is egy időben.
- Delta variáns – A koronavírus-járvány előző hullámaiban is találkoztunk jellegzetes tünetekkel, ilyen volt például a száraz köhögés, illetve az íz- és szaglásvesztés. A jelenleg leggyakrabban fertőző delta variáns főbb tünetei:
- fejfájás;
- torokfájás;
- orrfolyás;
- tüsszögés;
- hőemelkedés;
- bágyadtság, levertség;
- szempanaszok, vörös szem;
- a láz is gyakori tünetként szerepel.
- Allergia – A légúti allergiák szénanáthás tünetekkel jelentkeznek: tüsszögés, orrfolyás, orrdugulás, szem-, orr- és torokviszketés, de nem ritka a szemkönnyezés, az allergiás kötőhártya-gyulladás sem.
Lényeges különbség, hogy a légúti allergiára nem jellemző a torokfájás és soha nem okoz lázat. Ezért, ha ilyet tapasztalunk, valószínűbb, hogy valamilyen vírusfertőzéssel van dolgunk.
- Influenzaszerű vírusfertőzésre utalhatatöbb napig tartó, magasabb láz; az erős ízületi vagy izomfájdalmak; az erőltető, fájdalmas köhögés; a gyengeség, elesettség, torokfájás; illetve az, hogy nincs orrdugulás, ritka a tüsszögés, s a betegség lappangási idő nélkül, hirtelen tör ránk.
Allergia bármilyen életkorban kialakulhat, ám gyanús lehet, ha eddig nem voltak allergiás tüneteink, most viszont jelentkeznek, különösen, ha a szénanátha mellett egyéb panaszaink is vannak. Ilyenkor indokolt az allergiavizsgálat.
A tünetek árulkodók lehetnek, de előfordulhat, hogy valakinél egyik vagy másik tünet hiányzik, vagy erősebben, esetleg enyhébben jelentkezik.
A delta fertőzés például tűnhet súlyosabb lefolyású allergiás náthának is, ám a láz jelzi, hogy nem arról van szó. A tünetek hasonlósága miatt, panaszok esetén, a megfelelő kezelés érdekében mindenképp javasolt a kivizsgálás!
Dr. Moric Krisztina
allergológus, fül-orr-gégész szakorvos
Budai Allergiaközpont