Normális esetben, járás közben az izompumpa segíti a vér visszaáramlását a visszerekben a lábaktól a szív felé. Tartós mozdulatlanság, főként a 6 órát meghaladó egy helyben ülés alatt akár órákra is kieshet az izompumpa működése, emiatt az alsó végtag vénáiban a vér pangása alakul ki, különösen a kitágult visszerekben. Ekkor az erre hajlamos egyénekben kisebb-nagyobb vérrögök alakulhatnak ki, ami mélyvénás trombózishoz vezethet – ezt többnyire a láb fájdalmas feszülése, dagadása jelzi. A visszerekben képződött vérrögök később a mozgás hatására elmozdulhatnak, a keringésben a tüdőerekbe jutva azok elzáródását okozhatják. Az így kialakuló tüdőembólia tünetei az enyhe köhögéstől és mellkasi fájdalomtól kezdve a teljes keringésleállásig, életveszélyes állapotig terjedhetnek, ami sürgősségi ellátást igényel.
A tágult vénák, a visszeresség mindenképp kockázati tényezőnek számít, emellett utazási trombózisra hajlamosít még a fogamzásgátló vagy női hormonpótló tabletták szedése, a dohányzás, a terhesség, a fokozott véralvadási hajlam, a jelentős túlsúly, az idős kor, a szív-érrendszeri és a daganatos betegségek, illetve az utazás előtt nem sokkal végzett nagyobb műtétek.
A rizikócsoportba tartozóknak javasolt egy utazás előtti kontrollvizsgálat, illetve az utazás során állapottól függőenfásli, kompressziós harisnya viselése vagy véralvadásgátló injekció alkalmazása.
Megelőzésként mindenki számára javasolt az utazás során a láb mozgatása, tornáztatása, (lábkörzés, lábfej visszafeszítése). Ne üljünk keresztbe tett lábakkal és óránként álljunk fel, sétáljunk. Igyunk sok folyadékot (vizet) és viseljünk kényelmes, laza ruhát!
Forrás: ParaMedica EgészségMagazin