A Nature Communications szaklapban megjelent tanulmány szerint a COVID-19-fertőzés csökkentheti a bélrendszerben élő, egészségünket támogató baktériumok számát és sokféleségét. Ezzel utat nyithat a veszélyes, antibiotikum-rezisztens baktériumtörzsek elszaporodásához.
Ken Cadwell, mikrobiológus (Grossman School of Medicine, New York City), a tanulmány egyik szerzője hangsúlyozza, hogy a koronavírus-fertőzés tönkreteheti a bélflóra kényes egyensúlyát, ami számtalan negatív következménnyel járhat a szervezet egészére nézve.
A kórossá vált bélflóra, a bélben elszaporodott káros baktériumok (pl. a C. difficile) súlyos panaszokat, például erős hasmenést, puffadást okozhatnak, de reflux betegség is kialakulhat.
Ez a tanulmány az első, mely rámutat, hogy önmagában a COVID károsíthatja a bélflórát. Eddig azt hitték, hogy a COVID által okozott légúti tünetekre felírt antibiotikumok károsították a bélben élő hasznos baktériumokat.
A COVID-19-fertőzéssel kórházba került páciensek bélflórájának vizsgálata során arra is fény derült, hogy a legtöbb betegnél a mikrobiom elszegényedett, sokaknál csak egyetlen vagy néhány baktériumtörzs maradt életben. Ezzel párhuzamosan néhány, kifejezetten káros baktériumfajta jelentősen elszaporodott, sőt a páciensek 20%-a esetében néhány antibiotikum-rezisztens baktérium a véráramba is bekerült.
A vizsgálat eredményei felhívják a figyelmet COVID fertőzés esetén a bélflóra védelmére, mielőbbi helyreállítására, illetve lehetővé teszik, hogy az orvosok könnyebben kiszűrjék és megfelelően kezeljékazokat a veszélyeztetett betegeket, akik másodlagos fertőzést szenvedhetnek el a véráramba került káros baktériumok miatt.
Forrás: NYU Grossman School of Medicine, news release, Nov. 1, 2022 webmd.com