Nőknél gyakoribb
A rosacea néven ismert betegség megjelenéséért genetikai faktorok, belső tényezők – például hormonális változás, emésztési panaszok –, illetve külső tényezők – például meleg időjárás – egyaránt felelősek lehetnek.
Leggyakrabban a 40-50 év körüli, menopauza időszakát élő nőknél alakul ki. Az arcon megjelenő tünetek gyakran összefüggnek gyomor-bélrendszeri betegségekkel is, de a rosacea hátterében vérnyomásingadozás, értágulatot fokozó élelmiszerek gyakori fogyasztása, és esetenként az arcbőrön élősködő atkák is állhatnak.
A betegségnek 3 stádiuma van a kezdeti enyhe panaszoktól a „borvirágos” orrig.
- Kezdeti tünet az arcon jelentkező bőrpír, amely eleinte csupán rövid ideig tartó arcpirulás, melegségérzet.
- Később az értágulatok tartósan megmaradnak, a bőrpír állandósul.
- A következő fázisban a bőrpír, az értágulatok mellett az orcákon, orron, állon, homlokon (esetleg szemnél, nyakon) gyulladt, gennyes csomók jelennek meg. Ez az állapot néhány év vagy évtized alatt jön létre, végül a gyulladt csomók összefüggővé válhatnak. Főként férfiaknál, az arc egyes részein – jellemzően az orr vagy az áll területén – faggyúmirigy és kötőszöveti burjánzás jelentkezik, kialakul a karfiolszerűen megvastagodott bőr, amelyet sokan az alkoholfogyasztással kapcsolnak össze.
Mit tehet a beteg?
A rosacea lefolyása hullámzó, tünetes és tünetmentes periódusok váltakozhatnak hosszabb időn keresztül. Mindkét fázisban fontos, hogy erősítsük az erek falát, és ezzel párhuzamosan kerüljük a provokáló tényezőket.
A gyulladásos fázisban nyugtató, fertőtlenítő hatású készítményeket alkalmazunk helyileg és szükség szerint belső kezelésként is.
Fontos emellett a tüneteket kiváltó vagy súlyosbító betegség kezelése is.
A tünetek fellángolását megfelelő diétával, bizonyos életmódbeli tanácsok betartásával és a rosaceás bőr ápolására kifejlesztett kozmetikumok alkalmazásával is megelőzhetjük.
Javasolt:
- A vérbőséget okozó élelmiszerek és italok kerülése (alkohol, forró, erős, fűszeres ételek).
- Kerülendő a szaunázás is.
- Mivel a napfénynek szintén provokáló hatása van, már tavasszal magas faktorszámú fényvédő krémmel kell óvni a bőrt.
- Ne használjunk olajos és vazelin alapú kozmetikumokat, mert azok elzárják a faggyúmirigyek kivezető nyílását, így a gyulladás fokozódhat.
- Ideálisak azok az illatanyag- és színezékmentes készítmények, melyek a hidratáló hatáson túl védik és erősítik a véredények falait, csökkentik a bőr kipirosodását, esetleg védelmet nyújtanak a napsugarak káros hatásaival szemben is.
Mit tehet az orvos?
Bár a rozácea egyelőre még nem teljesen gyógyítható bőrbetegség, ám odafigyeléssel és szakszerű kezeléssel a tünetek enyhíthetők – ezért is fontos a rendszeres orvosi kontroll. Felületi kezelésként gyakran ír a bőrgyógyász antibiotikum tartalmú krémet. Súlyos esetben szájon át szedhető készítmények is szóba jöhetnek. A már kialakult értágulatokat leginkább lézeres vagy rádiófrekvenciás kezeléssel lehet eltüntetni, amivel nem érdemes megvárni az előrehaladott állapotokat.
Dr. Vincze Ildikó
bőrgyógyász, kozmetológus szakorvos
dermatica.hu