Vannak, akiknek az egyensúlyrendszere nem tud alkalmazkodni a folyamatos mozgáshoz, és ez kellemetlen tünetekkel járhat. Járművön utazva szemünk alkalmazkodik a mozgáshoz, a belső fülben található egyensúlyszervek viszont egyeseknél nem, így az agy egymásnak ellentmondó jeleket kap, ez okozza a hányingert.
Indulás előtt – elővigyázatosságból – ne együnk túl sokat és ne igyunk alkoholt!
Nem mindegy, hová ülünk!
▶ Autóban üljünk előre, ha lehet, mi vezessünk, akkor általában nem jelentkezik utazási betegség. Ha hátsó ülésen kell ülnünk, végig nézzünk ki az ablakon, lehetőleg előre!
▶ Vonaton válasszuk az elöl lévő kocsik valamelyikét, és ott menetiránnyal szemben foglaljunk helyet!
▶ Buszon is érdemes minél előbbre ülni, szemben a menetiránnyal.
▶ Repülőn a szárny fölött, ablak melletti helyet válasszunk, vagy a szárny előtti ülőhelyek valamelyikét!
▶ Hajón az utastér közepe a legjobb, ott kevésbé, míg a korlátoknál jóval erősebben érezhető a hullámzás. Szegezzük tekintetünket a horizontra, és lehetőleg ne mozgassuk a fejünket!
▶ Bármely járművön, utazás közben nézzünk kifelé, távolabbra, a haladás irányába, vagy csukjuk be szemünket! Semmiképp ne olvassunk, ne nézzük a járműben található közeli tárgyakat! Ha lehet, dőljünk hátra és relaxáljunk! Ha tehetjük, kissé húzzuk le az ablakot, a friss levegő is sokat segít.
Szükség esetén a háziorvos ajánl antihisztaminos készítményt, melyet indulás előtt fél-egy órával vegyünk be! A magnézium nyugtatólag hat, míg a B6-vitamin csillapítja a hányingert. Segít a rosszullét ellen a gyömbér, igyunk tehát utazás előtt és alatt gyömbéres teát, esetleg rágcsáljunk friss gyömbért! Nem véletlen, hogy régen a tengerészek is gyömbérgyökeret rágtak tengeribetegség ellen.
Forrás: ParaMedica EgészségMagazin