Az életkor előrehaladtával a tesztoszteronszint természetes módon, fokozatosan csökken. Ezt a hormonális átrendeződést férfiaknál lassú, fokozatos „takarékra állásként” jellemezhetjük, mely akár már a 40-es életévek táján elkezdődik. A vér tesztoszteronkoncentrációjának évi 1%-os csökkenése 60 éves kor előtt azonban ritkán okoz komoly tüneteket. Fontosak e téren az egyéni adottságok, hiszen aki eleve „magasról indult”, az még 80 év fölött is a normális tartományban maradhat!
Egy amerikai kutatás eredményei szerint ugyanakkor az elmúlt évek során a férfiak tesztoszteronszintje összességében – életkortól függetlenül is – alacsonyabb, mint valaha. Itt tehát nem az idősödéssel összefüggő természetes csökkenésről van szó, hanem az egészségtelen életmódra – többek közt a dohányzásra, elhízásra és helytelen táplálkozásra –, illetve a környezeti hatásokra visszavezethető negatív jelenségről.
Kérdéses, hogy a jövőben, a fiatalabb korosztályok esetében ennek milyen következményei lehetnek – a külső megjelenés változásán túl – a termékenységre, a szexualitásra, a párkapcsolatok minőségére.
E negatív hatásokat a kockázati tényezők minimalizálása mellett többféle módon, tudatosan is mérsékelhetnénk.
▶ A tesztoszterontermelést stimulálja a rendszeres, nem túl megerőltető testedzés. Legelőnyösebb a heti háromszori, nem testsúlycsökkentő célzatú, izometrikus tréning.
▶ A rendszeres szexuális aktivitás szintén fokozza a tesztoszterontermelést. λ Az optimális testsúly és a hormonszint megőrzését a testedzésen túl fehérjében gazdag, alacsony szénhidráttartalmú étkezéssel is segíthetjük.
▶ Szintén jótékonyan hatnak a hormonszintre a teljesség igénye nélkül a következő kiegészítők: cink, D-vitamin, quercetin, omega-3 zsírsav, tökmag- és ligetszépeolaj, ashwagandha, kurkuma, gyömbér.
Források: ParaMedica EgészségMagazin