Baktérium okozza – A hólyaghurutot általában olyan baktériumok okozzák, melyek normálisan jelen vannak a vastagbélben, de a húgyutakba kerülve, ott elszaporodva kórokozókká válhatnak. A leggyakoribb ilyen baktérium az Escherichia coli (E. coli).
A jellegzetes, kínzó tünetek közé tartozik: a gyakori, sürgető vizelési inger, hólyagtáji fájdalom, csípős, fájdalmas vizelés, esetleg a zavaros, bűzös, ritkán véres vizelet.
Miért újul ki? – Hajlamosító tényező lehet például a túl ritka vizeletürítés, a hiányos intim higiénia, nőgyógyászati gyulladások, húgyúti fejlődési rendellenességek, hólyagkövek vagy -daganatok, illetve a cukorbetegség, de a kezeletlen stressz is önálló rizikófaktornak számít.
A diagnózis – A megfelelő kezelés érdekében ki kell derítenünk a pontos okot, esetleg a háttérben lévő betegséget, rendellenességet. A tünetek alapján gyakran egyértelmű a diagnózis, más esetekben a célzott terápiához vizelettenyésztésre, hasi ultrahangra, esetleg hólyagtükrözésre is szükség lehet.
Mit tegyünk a kiújulás ellen?
▶ Hidratálás – A bőséges folyadékfogyasztás (napi 8 pohár víz) segíti a salakanyagok kiürítését, hígítja a vizeletet, ezért megelőzésként és a kezelés kiegészítésére is hasznos. Beválhat a gyulladáscsökkentő hatású tőzegáfonyalé vagy tea fogyasztása is.
▶ Gyakori, alapos vizeletürítés – Hatására a baktériumok csak rövid időt töltenek a húgyutakban, így csökken az újabb fertőzés kockázata.
▶ Megfelelő intim higiénia – Mindig elölről hátrafelé alkalmazzuk a törlést, megakadályozva a végbél baktériumainak eljutását a húgycsőhöz!
▶ Biztonságos nemi élet – Megbízható partner, óvszerhasználat, illetve szex előtti és utáni vizelés csökkentheti a kockázatot.
Bár az antibiotikus kezelés gyors és hatékony eredményt hoz, az orvos csak nagyon indokolt esetben írja fel, mivel gyakori használata rezisztensé teheti a baktériumokat. Ha szedése mégis szükséges, javasolt a baktériumflóra védelme érdekében probiotikumot is alkalmazni.
Dr. Nagy Károly PhD
urológus szakorvos
Urológiai Központ