A téli hidegben általában kiadósabb, nehezebbételeket kívánunk, ám ezek jobban le is terhelik emésztőrendszerünket.
Tekintettel arra, hogy immunrendszerünk nagy része a belekben található, bélflóránk egyensúlyának fenntartása érdekében télen sem nélkülözhetjük a magas rosttartalmú, lehetőleg nyers ételeket, gyümölcsöket, zöldségeket. Különösen ajánlott a cékla, sárgarépa, fekete retek és az alma fogyasztása. Napi szinten együnk káposztaféléket, salátaként! Ne tegyük tönkre vitamintartalmukat főzéssel!
Fogyasszunk minden nap probiotikus tejtermékeket, pl. joghurtot. Az ebben található tejsavbaktérium-törzsek támogatják a bélflóra stabilitását, ezzel javítják a természetes védekezőképességet, egyben fenntartják az egészséges emésztési folyamatot.
A téli hidegben fogyasszunk többet a közismerten melegítő hatású gabonákból: hajdina, köles, zab. Gyorsan és könnyen készíthetünk belőlük fűszerekkel és zöldségekkel ízesített kásákat, melyek segítenek, hogy jobban bírjuk a hideget, rosttartalmuk pedig jótékony hatású az emésztésre.
Az emésztőrendszer működését a teljes kiőrlésű lisztből készült pékáruk, és a télen elrágcsált olajos magvak egyaránt segítik. Rövidíthetik a bélcsatornában a hosszú tranzitidőt, ezáltal segíthetik a székrekedés megszüntetését, a méreganyagok felszívódását és a haspuffadást is.
Télen ne csak együnk, hanem mozogjunk is! A hideg, sötét „bevackolódós” estéken pedig édesség helyett rágcsáljunk olajos magvakat: mogyorót, diót, pisztáciát, sült gesztenyét! Sörözés helyett kortyoljunk meleg gyógyteákat! Kellemes, emésztést segítő, nyugtató teát varázsolhatunk borsmenta, citromfű, kamilla vagy rooibos tea felhasználásával.
Bruckner Regina
dietetikus