Sugárzó arccal feltálalod az általad egészségesnek tekintett vacsorát: grillcsirkét és párolt zöldségeket, majd figyeled a reakciókat. A kisfiad az etetőszékből messzire elhajít egy brokkolirózsát. A tizenéves lányod annyira lecsúszik az asztalnál, hogy csak a szemöldöke és a mobilja látszik ki. A férjed próbál udvarias lenni, már két perce rágja az első falatot, ám nem nyeli le. A kutyád mindig izgatottan szaglászik az asztal körül, most viszont mélyet sóhajtva elvonul. Egyedül érzed magad.
Hogyan tovább? A te életmódváltásodhoz muszáj meggyőzni a környezetedet?Te már döntöttél. Egy ideje több zöldséget eszel, az irodai ebédszünetben gyalogolni mész, hétvégén edzel. A tested jobban néz ki, egészségesebbnek érzed magad, reménységet és inspirációt érzel. Folytatni akarod, de szeretnéd, ha a környezeted is veled tartana, támogatna.
Miért? Egyrészt, mert egyedül nehéz a változtatás, másrészt szeretnéd, hogy ők is egészségesebben éljenek. A szokások azonban fertőzőek. Kutatások szerint a körülöttünk élők testösszetétele, életmódja és szokásai hatnak ránk:
- A hozzánk közel állók testsúlya meghatározhatja saját testsúlyunkat.Egy elhízott barát 57, egy kövér testvér 40, egy dagi házastárs 37%-kal növelheti a saját elhízási rizikónkat.
- Testsúlyunkra nagyobb hatással vannak azonos nemű ismerőseink, rokonaink.
- Az elfogyasztott étel mennyiségét befolyásolja, hogy kivel eszünk: egy nagyevő mellett mi is többet falatozunk a kelleténél.
- Ismerőseink arra is hatással lehetnek,hogy mit eszünk.
E dolgok jó része tudat alatt működik. Az evolúció során kisebb csoportokban éltünk, nagy egymásra utaltságban, ahol az összetartás életben tart, míg az elhagyatás az életveszéllyel volt egyenlő.
A modern orvostudomány is bizonyította: a magány tényleg ölhet. Az egyedüllét elleni védekezés genetikailag belénk van kódolva.
Ha egy társaságban például salátát rendelsz, amikor a többiek egy hegynyi chipset, akkor máris kilógsz a sorból. Te is lehetsz persze hatással a környezetedre: úttörőnek lenni a változásban nagyon inspiráló dolog! Íme pár javaslat ehhez:
- Fogadd el, hogy esetleg nem neked van „igazad”! Kezdd el gyakorolni a győzni nem akarást! Légy nyitott, megértő és érdeklődő, hallgasd meg a többiek véleményét is. Lehet, hogy a bátyád azért iszik, mert így tudja oldani a munkahelyi stresszt. A legjobb barátnőd a túlsúlya miatt lesz mindig ideges, amikor felhozod az egészséges táplálkozás témáját.
- Légy kitartó, de nem akaratos! Az ellenállás gyakran a változástól való félelemből fakad.
- Magaddal foglalkozz! A saját bátorságod, kitartásod és erőfeszítésed inspirálni fog másokat is.
- Tegyél szelíd javaslatokat, és minél inkább vond be a szeretteidet az új életmódodba!
- Kérd meg a párodat, segítsen az edzés utáni nyújtásban, vagy jöjjön el veled sétálni, edzeni!
- Kérd meg a gyerekeket, segítsenek megtervezni a heti menüt!
- Ne felejtsd el megmondani nekik, milyen sokat jelent neked a támogatásuk!
Forrás: Alex Picot-Annand: 3 crucial strategies for getting loved ones to support your healthy lifestyle. Ford.: Mezei Elmira, a teljes cikk és a források a tenyek-tevhitek.hu oldalon olvasható.
Kezdő életmódváltóknak (és válogatós családtagoknak)
A következő egészséges (glutén-, tej-, tojás- és cukormentes), tápanyagokban gazdag ebédet a legválogatósabb családtagok is örömmel elfogyasztják.
ALTERNATÍV FISH AND CHIPS
panírozott hal sült édesburgonyával, avokádó-majonézzel
Hozzávalók 3-4 személyre: 70-80 dkg afrikai harcsa (vagy más halszeletek), 1 kg édesburgonya tisztítva, hasábokra vágva (a fotón lila édesburgonya van, de jó a narancssárga is), 1 érett avokádó, 1 gerezd fokhagyma, 1,5 dl olívaolaj, maniókaliszt (vagy édesburgonyaliszt), kókuszliszt, kókuszolaj a sütéshez, só ízlés szerint.
Elkészítés: A hasábokra vágott édesburgonyát összekeverem az olvasztott kókuszolajjal, sózom, sütőpapírra sorban lerakom és 200 °C-os sütőben 30-35 perc alatt megsütöm.
Az avokádót összeturmixolom a gerezd fokhagymával, az olívaolajjal és egy csipet sóval.
A besózott halszeleteket maniókaliszt és kókuszliszt 1:1 arányú keverékébe forgatom és bő, forró kókuszolajban kisütöm.
Tálalás: hagyományos tányéron vagy – a gyerekek lelkesedését fokozandó – sütőpapírral bélelt tálcán (mint a Római-parton a halsütőben). Jó étvágyat!
A receptet Szabó Monika funkcionális táplálkozási és életmód mentor készítette
facebook.com/egyensulypont.hu • instagram.com/egyensuly_pont/