Egyre több kutatás bizonyítja, hogy az oxidatív stressz, szervezetünkben a szabad gyökök képződésének folyamata sejtkárosító hatású. A következmény: számos működési rendellenesség, gyulladás, kóros elfajulás, mely gyorsítja a szervezet öregedési folyamatát.
A szabad gyökök ellen az antioxidánsok – például a C- és E-vitamin, szelén – nyújtanak védelmet. Ezek anti-aging hatásúak, vagyis csökkentik az öregedés jeleit és javítják az agyműködést is. Azokban az országokban – például Japánban –, ahol jobb a talaj szelénellátottsága, magasabb az átlagéletkor, mivel a japánok táplálkozásukkal fedezni tudják anapi 50-70 mikrogramm szükségletet.
A vizsgálatok szerint a szelén javítja az immunrendszer működését. Nem véletlen, hogy számos súlyos fertőző betegség a Föld szelénhiányos területeiről, például Kongóból vagy Kínából indul ki. Emellett fékezi a szervezet öregedési folyamatait is.
▶ Természetes szelénforrások: búzacsíra, zabpehely, barna rizs, narancslé.
Szinte minden élő szervezet számára alapvető fontosságú elem a vas. Legfontosabb formája a vér oxigénszállító fehérjéje, a hemoglobin. A szervezet a bakteriális fertőzések elleni küzdelemben vasat raktároz el a sejtekben, így a kórokozók nem férnek hozzá.
A Pennsylvania Egyetemen végzett korábbi klinikai vizsgálatban nőknek étrend-kiegészítőként vasat adtak, és kimutatták, hogy javult a rövid és hosszú távú memóriájuk, valamint a kognitív funkciójuk.
▶ Vasban gazdag élelmiszerek: búzacsíra, lencse, kaviár, sörélesztő, spenót és sóska.
Étrendünk nem tartalmaz elegendő krómot, az átlagos bevitel alig egyötöde a napi ajánlott 120 mikrogrammos mennyiségnek. Ráadásul az ételek elkészítése közben a krómtartalom tovább csökken, sőt a szénhidrátban gazdag étrend és a stressz is kiüríti a szervezet krómraktárait. Krómkészletünk az életkorral is csökken, ezért idősebbeknek, inzulin-rezisztenciában vagy cukorbetegségben szenvedőknek érdemes növelniük a bevitelt.A kutatások szerint ennek hatására már néhány hét múlva lényegesen javul a szénhidrát-anyagcsere, a vércukorszint, csökken a nassolás iránti vágy, hatékonyabb a fogyókúra, és megszűnik a cukorbetegeknél tapasztalható fáradtság is.
▶ Természetes krómforrások: sörélesztő, gombák, brokkoli, bizonyos növényi magvak, osztriga.
A cink szerepe rendkívül sokrétű, a fehérjeszintézis mellett például az egyik legfontosabb antioxidáns enzim, a szuperoxid-dizmutáz alkotóeleme, ezért segíti a kóros szénhidrát-anyagcserében megnövekedett oxidatív stressz káros szövődményeinek megelőzését. A cink megfelelő szintje a szervezetben hozzájárul az immunrendszer optimális működéséhez is.
▶ Természetes cinkforrások: marha-, bárány- és csirkehús, mogyoró- és diófélék, hüvelyesek, babfélék.
A kobalt a B12-vitamin alkotóeleme, mely részt vesz többek között a vasanyagcserében, egyes enzimek szabályozásában, a fáradtság és a szellemi leépülés mérséklésében.
▶ Természetes kobaltforrásként a szervezet számára egyedül a B12-vitamin használható, melynek forrásai: a hús, tej, tojás és a káposzta.
Fenti antioxidánsok, nyomelemek hiánya esetén érdemes étrendünk módosításával a pótlást mielőbb megkezdeni, mert hiányuk nemcsak gyorsabb öregedést eredményez, de már fiatalon is tartós, esetleg maradandó károsodásokhoz vezethet.
Dr. Kökény Zoltán
Péterfy Sándor utcai Kórház főigazgatója