Nemcsak az őszi ovi- és sulikezdés előkészületei, de határidős munka, túlórázás és egyéb terhek közepette is előfordul, hogy majd leragad a szemünk, bárhol, bármilyen testhelyzetben elaludnánk, ám lehetünk fáradtak az álmosság érzése nélkül is. A levertség inkább a hangulatunkra utal, míg fáradtság alatt elsősorban az energia hiányát értjük.
Akut fáradtság kiváltója lehet még például a stressz, az alváshiány, az elégtelen folyadékfogyasztás vagy a helytelen étrend is. Lehet alkohol, nikotin és koffein mellékhatása is: ha stresszoldóként napközben gyakran rágyújt, kávéval tartja magát ébren, este pedig alkohollal oldja a napi feszültséget – szervezete idővel, komoly energiahiánnyaljelzi, hogy pihenésre, feltöltődésre van szüksége.
Ha azonban a hétköznapokban is bőséggel fogyaszt friss zöldséget, gyümölcsöt, vitaminokat, azaz helyesen étkezik, sportol, és a kimerültség érzése 3 hónapon túl sem múlik, érdemes átgondolni az életmód egyéb elemeit is.
Abban az esetben, ha a krónikus fáradtság akár több hónapig is fennáll, hátterében többnyire valamilyen betegség – például depresszió, autoimmun betegség, vashiány, vérszegénység, pajzsmirigy-alulműködés, vese-, máj- vagy szívbetegség – lehet, melyeket kezelni kell, mivel az életmódbeli tényezők itt már kevésnek bizonyulnak.
Külön kell szólnunk az alvászavarról, az alvás közbeni légzéskimaradásról (alvási apnoe), mely feltétlenül kezelést igényel, hiszen a krónikus fáradtság mellett növeli többek között a szív-érrendszeri betegségek kockázatát is.
Dr. Vida Zsuzsanna
neurológus, szomnológus főorvos
joalvaskozpont.hu