A szeptemberi átmenet: egy friss kezdet
A szeptember új kezdet a diákoknak – új tanév vagy új iskola, tele lehetőségekkel a tanulásra, fejlődésre. A felnőttek számára pedig visszatérés a korábbi intenzív, teljes sebességű működéshez. A fókuszáláshoz, a mindennapok hatékony szervezéséhez, eközben az egészségünk megőrzéséhez szükséges egyensúly fenntartásához pedig sok energiára lesz szükségünk.
Stratégiák a mentális erő és a koncentráció fenntartásához
1. Állítsunk fel rutinokat! – A következetesség kulcsfontosságú a kognitív teljesítmény szempontjából. Készítsünk napi ütemtervet, amely magában foglalja a tanulás vagy munka meghatározott időpontjait, a szüneteket, étkezéseket és az alvást. Ez segít szabályozni a test belső óráját, javítva a fókuszt és a produktivitást. Ehhez érdemes tanulmányozni a hagyományos kínai biológiai órát, ami megmutatja, hogy melyik szervünk mikor aktív igazán és mikor van pihenő állapotban.
2. Teremtsünk produktív környezetet! – Legyen munkaterületünk mentes a zavaró tényezőktől! Egy jól szervezett, nyugodt és csendes környezet jelentősen javíthatja a koncentrációs képességet.
3. Tűzzünk ki tisztázott célokat! – Minden nap határozzuk meg, mit szeretnénk elérni aznap. Bontsuk a feladatokat kisebb, kezelhető részekre, és egyesével foglalkozzunk velük! Ez nemcsak kevésbé teszi ijesztővé a nagy projekteket, hanem egy-egy részfeladat befejezése sikerélményt is ad, ami fenntartja a lelkesedést.
4. Tartsunk rendszeres szüneteket! – A Pomodoro technika, amely 25 perc munka és 5 perc szünet váltakozását jelenti, különösen hatékony lehet. A rövid szünetek megakadályozzák a kiégést és frissen tartják az elmét.
5. Maradjunk hidratáltak és tápláltak! – A megfelelő folyadékfogyasztás és táplálkozás alapvető az agyműködés szempontjából. Gondoskodjunk arról, hogy elegendő vizet igyunk, és kiegyensúlyozottan táplálkozzunk! Utóbbihoz segítséget nyújthat a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége által publikált táplálkozási ajánlás, az Okostányér.
Iktassunk be az alábbi aktív anyagok közül néhányat a mindennapi étkezésbe:
▶ Panax ginseng – Erősítő, tonizáló gyógynövényként régóta alkalmazzák Keleten, segít fenntartani az állóképességet, vitalitásérzetet.
▶ Rhodiola rosea – A rózsagyökér segíti a stresszhez való alkalmazkodást, a koncentrációt és a mentális teljesítményt stressz esetén.
▶ Ginkgo Biloba – Ősi fafaj, melynek levele évszázadok óta használatos a Hagyományos Kínai Orvoslásban. Hozzájárul a normális mentális teljesítményhez és támogatja a kognitív funkciókat.
▶ Withania somnifera (Ashwagandha) – támogatja a szervezet stressztűrő képességét és az elalvást.
▶ B-vitaminok – A B-vitamincsalád tagjai támogatják az idegrendszer megfelelő működését (B1-, B2-, B6-, B12-vitaminok, biotin)
▶ Magnézium – Hozzájárul az idegrendszer megfelelő működéséhez, a fáradtság és kifáradás csökkentéséhez, a normál pszichológiai funkció fenntartásához.
A Hagyományos Kínai Orvoslás egyik alapgondolata, hogy az egészség a konyhában kezdődik. Az erőteljesebb mentális megterheléssel járó időszakokban építsük fel úgy étrendünket, hogy a változatosság megtartása mellett olyan összetevőket tartalmazzon, amelyek támogatnak céljaink elérésében, az egészségünk megőrzéséhez fontos egyensúly megtartásában. Emellett teremtsük meg a csendet környezetünkben, és keressük meg magunkban is! A rend és a tisztaság segítségünkre lesz, hogy ne veszítsük el a fókuszt.
Chi-Huang
Medical Center