A pattanásosság – bár „csak” esztétikai probléma – jelentősége messze túlmutat a külsődleges jegyeken. Tanulmányok szerint e zavaró bőrhibák akár depresszió kialakulásához is vezethetnek. A megfelelő kezelés kiválasztásához érdemes tisztáznunk a kiváltó okokat.
1. Hormonális változások – A serdülőkorban termelődő hormonok hatására megnő a faggyútermelés, a zsírosabb bőr pórusai könnyebben eltömődnek, részben ez okozza ebben a korban a bőrhibák megjelenését. A menstruáció környékén és a változókor idején szintén okozhatnak pattanásokat a hormonális változások. A kezeléshez számos lokális készítmény áll rendelkezésre, csak komolyabb panasz esetén javaslunk gyógyszereket.
2. Nem megfelelő arctisztítás – A napi kétszeri, kíméletes arcmosás jót tesz a bőrnek, de kerüljük a túl gyakori és túl erős lemosást, arcradírozást!
3. Otthoni, szakszerűtlen „nyomkodás” –A nem steril nyomkodás veszélye, hogy mélyebbre viszi a gyulladást, ami pirosodást, hegesedést eredményezhet.
4. Műszálas ruhadarabok – Ha a pattanások a ruhával fedett területeken jelentkeznek (háton, mellkason, vállon), ajánlatos jól szellőző, nem műszálas ruhadarabokat viselni!
5. Ritka hajmosás – Gyakori, kíméletes hajmosás javasolt, tartsuk távol a hajat az arctól!
6. Kevés idő a szabad levegőn – A pattanásoknak jót tehet, ha szép időben, fürdőruhában a szabadban tartózkodunk, de egyeseknek a napsütés még ronthat is a bőr állapotán.
7. Túl sok cukor, tejtermék – Amerikai kutatások szerint a tejtermékekben és a magas glikémiás indexű élelmiszerekben gazdag étrend fokozza a pattanások kialakulását. Fogyasszunk tehát minél kevesebb cukrot, és együnk sok friss gyümölcsöt és zöldséget!
Peterman Krisztina
gyógykozmetikus mester
dermatica.hu