Egy 11 éven át folyó kutatásban 25 000 felnőttet vizsgáltak meg, akiknek életkora 35 és 65 év közötti volt. Kérdőívek segítségével folyamatosan nyomon követték a páciensek táplálkozási szokásait, azon belül is a rostfogyasztás mértékét. A vizsgálat kimutatta: a növényi rostokban gazdag táplálkozás 28%-kal csökkentette a 2-es típusú diabétesz kockázatát.
Az eredmények alapján mindenkinek – tehát az egészséges emberek számára is – ajánlott a finomított szénhidrátok helyett a lassú felszívódású, élelmi rostokban gazdag ételek, italok fogyasztása. Az ajánlott napi rostbevitel minimum 25-40 gramm. Ehhez sütésnél-főzésnél fehérliszt helyett használjunk magasabb rosttartalmú, teljes kiőrlésű lisztet, illetve alternatív rostdús őrleményeket, például kölest, hajdinát, amarantot, kókuszt vagy magliszteket. Sütéskor még hozzáadott útifűmaghéjjal is növelhetjük a rosttartalmat.
Köretként sült és párolt zöldségeket, az étkezések között pedig gyümölcsöket fogyasztva biztosítani tudjuk a szükséges napi rostbevitelt.
Ne feledjük, a most ősszel érő friss almák magas pektintartalma a „szivacs” szerepét tölti be az emésztőrendszer megtisztításában.
Emellett javítja a szénhidrát- és zsíranyagcserét, csökkenti nemcsak a vércukor-, de a koleszterinszintet is. Támogatja a szív- és érrendszeri betegségek, illetve az aranyeres panaszok megelőzését, ráadásul még az étvágyat is mérsékli, ami túlsúly és fogyókúra esetében fontos előnyt jelent. Összességében a magas rostfogyasztás számtalan egészségvédő hatással bír, ezek között szerepel a szervezet méregtelenítését segítő tulajdonsága is, ami egyben a jó közérzet és erőnlét, a fiatalos frissesség záloga is.
Forrás: ParaMedica EgészségMagazin