A jóindulatú prosztata-megnagyobbodás az idősödés és a hormonális változások miatt bizonyos mértékben természetes folyamat, mely optimális esetben nem okoz komoly panaszokat. A korábban enyhe tünetek azonban idővel súlyosbodhatnak. Ezek a következők:
- gyakori, sürgető vizelési inger
- éjszakai gyakori vizelés
- vizeletürítési problémák: nehéz elindítás, gyenge vizeletsugár, szakaszos vizelés, a teljes kiürítés nehézsége.
Súlyosabb, kezelést igénylő panaszok:
- fájdalmas vagy véres vizelés,
- utócsepegés,
- vizelési képtelenség,
- akut gyulladás, mely lázzal, hidegrázással, gát- és deréktáji, herékbe sugárzó fájdalommal járhat.
Panaszmentesség esetén is javasolt 55–60 év felett kétévente a prosztataszűrés. Egyenes ágon (apa, testvér) előforduló rosszindulatú prosztataelváltozás esetén tanácsos az ellenőrzést 45 éves kortól elkezdeni.
A kivizsgálás azért is fontos, mert más betegségek (például prosztatagyulladás, hólyag- vagy vesekő, húgycsőszűkület, idegi szabályozási zavarok és daganatok) kapcsán is jelentkezhetnek hasonló tünetek.
Sok férfi nem törődik a prosztata-megnagyobbodásával, mondván ez a korral jár. Kialakulásában azonban más tényezők, például túlsúly, cukorbetegség, szívbetegség, mozgásszegény életmód is szerepet játszhat, így e kiinduló okok is kezelésre, korrigálásra szorulhatnak.
Mindez fordítva is igaz: a jóindulatú prosztata-megnagyobbodás növelheti más betegségek kockázatát, így ezek megelőzése vagy kezelése is fontos célt jelent.
Lehetséges szövődmények:
▶︎ Húgyúti fertőzés – A nem tökéletesen kiürülő vizeletben könnyebben elszaporodhatnak a kórokozók, visszatérő, kínzó panaszok alakulhatnak ki.
▶︎ Hólyagkő – A pangó vizeletből hólyagkő alakulhat ki, mely később fertőzéshez, irritációhoz, véres vizelethez vagy gátolt vizeletürítéshez vezethet.
▶︎ Hólyagkárosodás – Ha a hólyag nem tud teljesen kiürülni, az a megnyúlását és elgyengülését okozhatja. Így a szerv izmos fala nem lesz képes teljesen összehúzódni, még nehezebbé válik a vizelés.
▶︎ Vesekárosodás – A hólyagban pangó vizelet nyomása közvetlenül is károsíthatja a vesét, illetve a hólyagban elinduló fertőzés átterjedhet a vesére is.
▶︎ Hirtelen vizelési képtelenség – Azonnali orvosi segítséget igényel, mivel sokszor csak a hólyagba vezetett katéter teszi lehetővé a vizelet elfolyását.
Dr. Rákász István
urológus szakorvos
Urológiai Központ