Télen, amikor hemzsegnek körülöttünk a vírusok és baktériumok, senki nem lepődik meg azon, hogy igen sokan köhögnek, tüsszögnek, fújják az orrukat. Vannak, akik egyik fertőzésből a másikba esnek, közben nem könnyű felismerni, ha valaki ettől eltérő okok miatt köhög.
► Asztma jele? – Az asztma kialakulásának előrejelzője lehet az elhúzódó köhögés. Azonban kezdődő megbetegedésnél sok esetben hiányoznak a tipikus tünetek. A nehézlégzés, a mellkasi szorító érzés, a kilégzés nehezítettsége nem feltétlenül jelentkezik azonnal. Mielőtt orvoshoz fordulunk, jegyezzük fel, hogy a tünetek mely napszakban, esetleg fizikai terhelés hatására jelentkeznek-e. Gondoljuk át: milyen környezetben és milyen évszakban erősödnek a panaszok – ezek az információk fontosak lehetnek a további vizsgálatok és a kezelés szempontjából.
► Egyéb betegségek? – Gondolhatunk még a gyomorpanasz nélkül is előforduló reflux betegségre, mely a gyomorból érkező savas inger hatására reflexes köhögést vált ki. Ugyanígy köhögést okozhat az orrmelléküregek betegsége, az arcüreg- vagy gégegyulladás következtében kialakuló hátsó garatfali csorgás, mely kezelés nélkül akár hónapokig is elhúzódhat.
► Gyógyszermellékhatás? – Bizonyos gyógyszerek, például a vérnyomás-szabályozó készítmények előidézhetnek kellemetlen, száraz köhögést, mely a tabletta bevételét követően jelentkezik. Megoldásként a terápia módosítása jöhet szóba.
► Stressztünet? – Stresszhelyzetben szapora szívverés jelentkezhet, nehezebben vesszük a levegőt, a torkunk is kiszáradhat. A felsorolt tünetekhez torokkaparás, krákogás, köhögés is társulhat. Ha a stressz forrása például a munkahelyi környezet, akkor a panaszok jellemzően enyhülnek hétvégén és a szabadság ideje alatt. A panaszok megszüntetéséhez stresszoldó technikák elsajátítására lehet szükség, ám ha ez nem segít, pszichológus, pszichiáter bevonásával gyógyszeres kezelés is igénybe vehető.
Dr. Dózsa Izabella
tüdőgyógyász, allergológus szakorvos
Tüdőközpont