Az emésztés, a bélrendszer úgy működik, mint a fa gyökérzete: ha az egészségtelen, maga a fa és a lombok is azok lesznek. Figyeljünk tehát oda táplálkozásunkra, időnként diétázzunk, melyhez kérjük szakember tanácsát!
A fő cél az anyagcsere tehermentesítése, a szervezetben felhalmozott salakanyagok kiválasztásának elősegítése bőséges folyadékfogyasztással egybekötve.
Folyadék alatt ásványi anyagokban és vitaminokban gazdag gyógyteákat, gyümölcs- és zöldséglevet, de főként tiszta vizet értünk, akár napi 2,5-3 liter mennyiségben is.
Tisztító hatású teakeveréket készíthetünk kamilla, édeskömény, csipkebogyó, borsmenta, gyermekláncfű, nyírfalevél és aranyvesszőfű összetevőkkel, de fogyaszthatunk egyszerűen vesetisztító csalánteát is.
A böjt kezdetén tartsunk néhány tehermentesítő napot! Ekkor kevesebbet eszünk, többet iszunk, kerüljük a húst vagy egyéb nehéz ételeket, és este 6 óra után már ne együnk.
Esetleg belevághatunk olyan néhány napos kúrába, amely során csak zöldséget, gyümölcsöt és gabonát fogyasztunk többször, kis mennyiségben, és kerüljük az ún. élvezeti szereket (pl. alkohol, dohányzás, fehér cukor, fehér liszt, só).
A kúra után csak fokozatosan térjünk vissza a korábbi táplálkozásra, melynek egészségtelen elemeit esetleg el is hagyhatnánk.
A tisztítókúra hatására aktiválódnak az anyagcsere-folyamatok, sok felesleges salakanyag kiürül, hatékonyabb lesz az emésztés, rendeződnek a bélmozgások, a bőr letisztul, erősödik az immunrendszer is.
A tisztulás hatásosabb lesz, ha nemcsak testileg, de lelkileg is igyekszünk feltöltődni, kerüljük ezért a stresszhatásokat, relaxáljunk, meditáljunk!
A tisztítókúra alatt se hagyjuk abba a testmozgást, mert ez az, ami védi az izmokat a leépüléstől!
Dr. Vass Éva
gasztroenterológus szakorvos
oxygenmedical.hu