Keresés
Close this search box.

Elég kimerítő évem volt!

//

Egyre több munka, egyre nagyobb hajtás, teljesítménykényszer – a nap viszont nem lett hosszabb 24 óránál! Hogyan tudunk így megfelelni mindenhol, minden téren, és mibe kerül ez nekünk? Tapasztalhatjuk, hogy az állandó rohanás jelentős hatást gyakorol testi-lelki egészségünkre. Úgy gondoljuk, hogy a teherbíró képességünk határtalan?

Napjainkban a fokozódó „pörgés”, a túlhajszoltság világjelenség. A CDC (Centers for Disease Control and Prevention) felmérése szerint a nők minimum 15%-a, és a férfiak több mint 10%-a érzi magát rendszeresen kimerültnek. Ez nem az a fáradtság, amit mindenki megtapasztal, ha néha későn fekszik le. Itt komoly, állandóan jelen lévő kimerültségről van szó, fontos tehát felderítenünk ennek okait.

A szorongás megbetegít!

Idegállapotunk jelentősen befolyásolja a közérzetünket, egészségünket. Egy szorongó ember gyakran szenved például gyomorproblémák miatt, de előfordul, hogy verejtékezés, légszomj, szédülés, magasabb pulzus vagy remegés is jelentkezik. Sűrűbben betegszik meg, mert a szorongás az immunrendszert is legyengíti. Hat hónapon túl ez az állapot a generalizált szorongásos zavar gyanúját veti fel, ami mindenképpen orvosi kezelést igényel.

Krónikus stressz

A stressz normális, hasznos reakció lehet például egy veszélyhelyzetben, ahol a gyorsabb reakciót, a menekülést segíti. A szervezet azonban az állandó „készenlétben” kimerül, ami negatívan befolyásolja az immun- és idegrendszer, a hormonok és a szív egészségét. Energiahiány, emésztési problémák, álmatlanság, fejfájás is jelezheti, hogy túl sok a stressz az életünkben.

Túl kevés alvás

Ha keveset, rosszul, felszínesen – például gyakori felébredésekkel – alszunk, akkor idővel szervezetünk jelezni fog például nappali fáradtság, álmosság, a koncentráció csökkenése, ingerlékenység, szorongás, gyakoribb fertőzések vagy egyéb tünetek útján. Az alkohol, koffein és bizonyos gyógyszerek is befolyásolják alvásunk minőségét, különösen, ha a lefekvés előtti órákban fogyasztjuk.

Vérszegénység

A vérszegény emberek szervezetében kevés a hemoglobin, a vörösvérsejtek azon része, mely az oxigént szállítja. Ha a szövetek és a sejtek nem jutnak elegendő oxigénhez, nem tudnak tökéletesen működni. Az érintetteknél fáradékonyság, koncentrálási nehézségek, sápadtság és légszomj is jelentkezhet. Az okok felderítése után megfelelő kezeléssel, a hiányállapotok (például vas- vagy B-vitamin-hiány) megszüntetésével az energiaszint helyreállítható, a fáradékonyság megszüntethető.

Immunbetegségek

Egyes autoimmun betegségek is (például lupusz, sokízületi gyulladás, autoimmun eredetű pajzsmirigygyulladás) legyengítik az immunrendszert, fáradtságot, álmatlanságot, gyomor- és bélrendszeri tüneteket idézhetnek elő, melyek az alapbetegség kezelésével enyhíthetők.

Munkahelyi ártalom

Ahol magasabb arányban fordulnak elő kórokozók – pl. tömegközlekedési eszközökön vagy az egészségügyi intézményekben –, ott nagyobb a rizikója a fertőzéseknek, melyek energiahiányos állapotot idézhetnek elő. Így az egészségügyi dolgozók e téren fokozott kockázatnak vannak kitéve.

Rossz higiéniás szokások

Bőrünk az elsődleges védelmi vonal a kórokozókkal szemben. Rendszeres tisztálkodás, bőrápolás, a bőr egészséges baktériumflórájának megőrzése képes csökkenteni a fertőzések számát. Szintén fontos a szájhigiénia, ugyanis a szervezetben kialakuló gyulladások, rendellenességek gyakori kiindulópontja a krónikus, kezeletlen ínybetegség.

Kevés folyadék, helytelen étrend

A dehidratáltság, a folyadékhiány a teljesítőképesség romlását, koncentrálási nehézségeket és fejfájást is okozhat.

A hiányos, egyoldalú vagy vitaminokban, ásványi anyagokban szegény étrend nem biztosít elegendő energiát a szervezet számára. Emiatt is jelentkezhet krónikus fáradtság, gyengeség, gyakoribb fertőzések, lassabb gyógyulás. Előfordulhat, hogy a napközbeni rohanás miatt nincs időnk enni, és a fáradtságérzetet az éhség miatt jelentkező vércukorszintesés váltja ki. Ha már rohanunk, és nincs időnk pihenésre, legalább enni ne felejtsünk el!

Dr. Kádár János
belgyógyász, allergológus, immunológus szakorvos
Immunközpont

Facebook
WhatsApp
Email

Iratkozzon fel a ParaMedica hírlevelére!

Iratkozzon fel a ParaMedica hírlevelére!