Keresés
Close this search box.

Ha hideg, akkor felfázás?

//

A tél nemcsak a nátha, köhögés, influenza időszaka, hanem a felfázásé is. Lássuk, milyen összefüggés van az időjárás és a felfázásnak nevezett, bakteriális eredetű hólyaghurut között!

Így fokozza a hideg a felfázás esélyét – A felfázás főként a nőket érintő betegség, amelynek számos rizikófaktora van: túl ritka vizeletürítés, kevés folyadékfogyasztás, nyilvános WC használata, hüvelyi-nőgyógyászati gyulladások, menopauza, pszichés stressz stb.

Norvég kutatók bizonyították a kapcsolatot a láb felől érkező hideghatás és a hólyaghurut kialakulása között az erre egyébként is hajlamos nők esetében. A másik fontos tényező, hogy a hidegben kevesebbet iszunk, emiatt kevesebb vizelet termelődik, így a kórokozók kevésbé tudnak kiürülni a vizelettel.

Mit tegyünk a megelőzésért?

  • Igyunk sokat! napi 2,5 liter víz, tea, gyógytea kortyolgatása kimossa a baktériumokat a hólyagból, hígítja a vizeletet, így a vizelés kevésbé lesz fájdalmas.
  • Ne tartogassuk a vizeletet! Vizelési inger esetén mielőbb menjünk WC-re!
  • Figyeljünk a higiéniára! A WC-papírral elölről hátra irányuló mozdulattal tisztítsuk meg a genitáliákat is!
  • Viseljünk pamut alsóneműt, cseréljük le a szűk nadrágot! A pamut jól szellőzik, nem tart fenn nedves környezetet, melyben a kórokozók elszaporodhatnának.
  • Pótoljuk a C- és D-vitamint! A C-vitamin az immunrendszer működését, a D-vitamin pedig a megelőzést támogatja.
  • Fogyasszunk áfonyát! Az áfonya, az áfonyalé és a tőzegáfonyából készült étrend-kiegészítők védenek a hólyaghurutot okozó E-coli baktérium elszaporodása ellen.

Amennyiben hólyagfájdalom, égő érzés, sürgető vizelési inger jelentkezik és nem enyhül, hanem fokozódik, esetleg lázzal is jár, mindenképp forduljon orvoshoz, mert szükség lehet vizelettenyésztésre, és annak alapján célzott antibiotikus kúrára is.

Dr. Rákász István
urológus szakorvos
Urológiai Központ

Facebook
WhatsApp
Email

Iratkozzon fel a ParaMedica hírlevelére!

Iratkozzon fel a ParaMedica hírlevelére!