SIKERESEN ALKALMAZHATÓ a következő szembetegségek esetén:
• szemfenék meszesedés • zöldhályog • tompalátás • időskori szemfenék degeneráció • diabeteszes macula ödéma • cukorbetegség okozta szemfenék elváltozás • macula lyuk • Stargardt retina pálya • chorioidea betegségei • retina központi vénaelzáródás • retinitis pigmentosa
LÁTÁSREHABILITÁCIÓ – Magyarországon a látássérültek nem, vagy csak késve kapnak információt a látásrehabilitációs lehetőségekről. A MAIA-program segít a retina ép látóterületeinek erősítésével egy új retinalis fókusz kialakításában, így javítja a gyengénlátók látásélességét és -minőségét.
A SZEMFENÉKBETEGSÉGEK FAJTÁI – A látásélesség csökkenése több tényezőtől is függ, illetve attól, hogy van-e a betegnek: magas vérnyomása, cukorbetegsége, magas koleszterinszintje, pajzsmirigy- vagy daganatos betegsége.
► A látóideg betegségei gyakran az alkohol, drog vagy nikotin fogyasztásától, vagy egyéb problémák (pl. sclerosis multiplex) társbetegségeként alakulnak ki.
► A zöldhályog (glaucoma) is a látóideg működését károsítja, időbeni kezelés nélkül vakuláshoz vezethet.
► A retinopáthia prematurorum a koraszülöttek szemfenékbetegsége, amely az inkubátor után alakulhat ki. Ezeknek a gyerekeknek a látássérülését, vakságát az üvegtest elkötőszövetesedése okozza.
► A MACULA (sárgafolt) – az éleslátás helye, mely terület az olvasóképességünket is biztosítja. A degeneráció e betegségnél az éleslátás helyén az ideghártya sejtjeinek pusztulását jelenti.
► Száraz formájánál az éleslátás helyének atrophiája, „elkopása” látható, jellemző panasza: „épp azt nem látom, amire ránézek, nem ismerem fel az arcokat, nem jó már a régi olvasószemüvegem sem, nagyítót kell használnom, ha ki akarok betűzni valamit.”
► Nedves típusú elváltozásnál az éleslátás helyén az érhártyából kóros érnövekedés indul el, később az erekből folyadékkiáramlás, vérzés jelentkezik, a látásromlás fokozódik.
KONVENCIONÁLIS KEZELÉSEK: a szem belsejébe juttatott injekciók (speciális, szteroid tartalmú gyógyszer); lézerkezelés a kóros érnövekedés elpusztítására (melyre a szemeknek csak néhány százaléka alkalmas); retinasebészet különböző műtéti megoldásokkal (kevés sikerrel) látásjavító segédeszközök, melyek felnagyítják a látott képet.
TERCIER PREVENCIÓ – Gyakran a kialakult nagyfokú látásvesztés mellett már csak a maradék látás megőrzésére fókuszálhat a komplementer medicina szakembere. Bár az előre-haladott betegséget meggyógyítani nem lehet, de javítani tudjuk a látásminőséget: a beteg könnyebben tájékozódik, hamarabb észreveszi a környezetében látható tárgyakat. A Microperimetria – mint látásrehabilitációs eszköz – nagy segítséget nyújt ebben a munkában. Az eredmények magukért beszélnek, ezt tükrözik világszerte a szemészeti szakirodalmi közlemények is.
Az OZSVÁTH-MÓDSZER (Ozsvath-methode) – Specifikus, személyre szabott módszer, mely a szemészeti gyógyszerek, műtétek, szemüveg, kontaktlencse és egyéb gyógyító módok mellett alkalmazza az akupunktúrát, a szemizomtornát, illetve a látást tehermentesítő táplálkozás, mozgás, életvitel, prevenció és rehabilitáció eszközeit is.
Dr. Ozsváth Mária
Honoris Causa szemész szakfőorvos
okl. szemtréner, látszerész
+36 70 630 1166, alternativszemdr@gmail.com
www.ozsvathmethode.hu