Fiatalnak érezzük magunkat vagy annak is látszunk?

//

Miért lesz egyre nehezebb szaladni, ugrálni, sportolni az évek múlásával? Ahogy öregszünk, fokozatosan csökken a porcok rugalmassága. Ennek fő oka szervezetünk kollagéntermelésének egyre alacsonyabb szintje. A hiányállapot a nehezedő mozgáson túl külső megjelenésünkre is hatással van.

Testünkben a legnagyobb mennyiségben előforduló fehérje, a kollagén megtalálható az izmainkban, bőrünkben, vérünkben, csontjainkban, az inakban és porcszöveteinkben is. Valójában a porcok egyik legfőbb alkotóeleme (aránya 67%), mely zselés anyagával hálószerűen védelmezi, táplálja azokat, miközben erőt és rugalmasságot biztosít.

Az inak is nagyrészt kollagénből, tömött, rostos kötőszövetből állnak, de az ízületek számára is fontos „kenőanyagot” jelent a kollagén.

E létfontosságú fehérje többek közt

  • strukturálja az ízületeket és inakat,
  • összetartja az izmokat és a csontokat,
  • védi a belső szerveket,
  • rugalmassá teszi a bőrt.

Hiánya egy ideig még nem okoz tüneteket. A porcok például nem tartalmaznak ereket és idegvégződéseket, így nem érzékeljük azonnal a porcokban fellépő kollagénhiányt, csak akkor, amikor az már jelentős mozgásszervi nehézséget, egyre erősödő fájdalmat okoz.

Jó hír, hogy a szervezet folyamatosan termel kollagént. Igaz, hogy ennek mennyisége a kor előrehaladtával csökken, főleg ha étrendünk nem tartalmaz kollagénfehérjéket és C‑vitamint.

Ráadásul vannak olyan életmódbeli tényezők is – például a dohányzás, a túlzott napozás és az egészségtelen táplálkozás –, amelyek csökkentik a kollagénszintet.

Ilyen esetekben is szükségünk lehet kollagénpótlásra, hiszen enélkül a bőrünk megereszkedik, ráncosabbá válik és fokozódhatnak az ízületi problémák, fájdalmak.

Néhány érv a magasabb kollagénszint mellett

1. Csökkenti az ízületi fájdalmakat – Porcaink a kor előrehaladtával gyengülnek, állaguk romlik, az ízületek merevebbé válnak. Magasabb kollagénszint mellett enyhíthetők az ízületi gyulladás okozta panaszok is.

2. Visszafordítja a bőr öregedését – Hozzájárul ahhoz, hogy a bőr megőrizze a rugalmasságát, fiatalosabb és egészségesebb legyen.

3. Segít az izomépítésben – A kollagén az izomszövetek egyik fő összetevője. Akik idősebb korban növelni szeretnék izomtömegüket, különösen nagy szükségük van kollagénre, mely koncentráltan tartalmaz glicint, ami a kreatin előállításában kulcsszerepet játszó aminosav. A glicin látja el az izmokat energiával, melyre nagy szükség van az edzés során.

4. Csökkenti a cellulitiszt – Amellett, hogy simává teszi a bőrt, segít csökkenteni a makacs cellulitiszt is.

5. Javítja az emésztést – A kollagén a belek kötőszöveteiben védelmi funkciót lát el, segít megelőzni a szivárgóbél-szindrómát, hogy ne kerüljenek gyulladáskeltő részecskék a véráramba.

A kollagén élelmi forrásai

 Hús és csontleves – Főleg a szárnyasokban és halakban van sok kollagén. A húsok kisült zsírja is sok kollagént tartalmaz, ebből érdemes húslevest főzni. A csontok is sok kollagént tartalmaznak, ezeket érdemes lassú tűzön, sokáig főzni. A csontleves hasznos kollagénforrás, finom és könnyű az étrendbe illeszteni.

 Zselatin – A zselatin a kollagén főzött formája, melyet sertés- vagy marhabőrből, csontból, porcból állítanak elő. Sok édesség és desszert készül belőle.

 Kiegészítők – Akollagéntartalmú kapszulák közül például a cápaporc kalciumot és ként is tartalmaz. Használhatunk hidrolizált kollagén peptidet is, melyben a kollagénfehérjék lebontott állapotban vannak a könnyebb emészthetőség és jobb felszívódás érdekében.

A kollagénporokat pedig turmixokba, gyümölcslevekbe, forró italokba vagy akár süteményekbe is keverhetjük.

Kollagéntermelést stimuláló gyógynövények

Aloe vera – Már Kleopátra idejében is bőrápolásra használták. Húsos levelei olyan gélt termelnek, ami képes előmozdítani a sebgyógyulást és égési sérülések gyorsabb regenerálódását. Számos bőrápoló termékben megtalálhatjuk, de kiegészítőként is fogyasztható. A kollagéntermelést akár 93%-kal is fokozhatja.

Körömvirág – A körömvirág (Calendula) dísznövényként is ismert, de kiváló gyógynövény, melyet krémekben is használnak. Fokozza a kollagéntermelést, eltünteti a finom ráncokat, emellett antibakteriális tulajdonságokkal is rendelkezik, hidratálja a bőrt, segíti a bőrfertőzések, bőrsérülések gyógyulását.

Fekete áfonya – A fekete áfonya egy vadon termő bokron nő. Kicsi, sötét bogyói gyógynövényként használhatók, de lekvárként és befőttként is kiváló.Hasmenés és gyomorproblémák enyhítésére is használják, de magas antocianozid és antioxidáns tartalma miatt serkenti a kollagéntermelést is.

Galagonya – A tüskés bokor gyógyító ereje a bogyóiban, virágaiban és a leveleiben rejlik. A galagonyát évszázadok óta használják a szívbetegségek kezelésére, de emellett jótékony hatású porckárosodás és ízületi gyulladás esetén is. Gazdag antioxidánsokban, antocianidinekben és proantocianidinekben is, melyek serkentik a kollagén termelődését.

Forrás: Dr. Josh Axe: How Collagen Can Boost Your Body’s Skin, Muscle, and Gut, ford.: Czárán Judit, a teljes cikk és a források a tenyek-tevhitek.hu oldalon olvasható.

Facebook
WhatsApp
Email

Iratkozzon fel a ParaMedica hírlevelére!

Iratkozzon fel a ParaMedica hírlevelére!

ParaMedica
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.