A C.I. Parhon Institute egyik kutatásában bebizonyították, hogy az időjárás is hatással van a pajzsmirigy működésére. Hideg időben a szervezetnek több pajzsmirigyhormonra lehet szüksége, ez pedig azt eredményezheti, hogy a TSH-szint megemelkedik, miközben a T4 és T3 szintje lecsökken.
A hideg évszakban a testben egyébként is több változás megy végbe. Egyrészt a szervezet általános anyagcseréje lelassul, másrészt a hideg miatt fokozott a szervezet energia – és így pajzsmirigyhormon – szükséglete is. Ezért a hűvösebb hónapokban a pajzsmirigy-alulműködésben érintett betegeknél az emelkedett TSH-szint miatt, az addig sikeres terápia módosítására lehet szükség.
Nemcsak az anyagcsere lassul azonban, hanem vele együtt az emésztés, a pulzus és a vérnyomás is csökken. Székrekedés alakulhat ki, a plusz kilók gyorsabban felrakódnak, ráadásul nehezebb is tőlük megszabadulni.
Akinek a pajzsmirigye alulműködik, az általában nehezebben viseli a hideget. Sokan csupán alkati sajátosságnak tekintik a csökkent hidegtűrést, és belenyugszanak, hogy számukra a hideg időszak kész szenvedés.
Ennek az ellenkezője is igaz: pajzsmirigy- túlműködésnél a melegtűréssel van gond, ami többek között fokozott izzadással is jár, így ők a nyári kánikulában szenvednek.
A pajzsmirigy-alulműködés sok embert érint, és nagy számban vannak azok is, akik nem tudnak betegségükről.
Ennek oka, hogy legtöbbször igen általános tüneteket produkál: túlsúly, menstruációs zavarok, hajhullás, depresszió, fáradékonyság, székrekedés stb.
Nagyon fontos a megfelelő kezelés, mivel ez az állapot komoly szövődményeket is okozhat (pl. meddőség, vetélés).
Sikeres terápia esetén nemcsak a túlsúly, hanem a hideggel szembeni érzékenység is megszűnik, így a tél végi időszakban is bátrabban vállalkozhat szabadtéri programokra.
Dr. Koppány Viktória
endokrinológus szakorvos
Endokrinközpont