Amikor csökken a teljesítmény

//

A tavaszi időszakban sokan tapasztalnak fáradtságot, romló szellemi és fizikai teljesítményt – különösen azok, akik a tél végi, kora tavaszi időszakban vírusos, influenzás fertőzésen estek át. Ilyenkor nem meglepő az átmenetileg csökkenő terhelhetőség. Ám ha valaki elmúlt 40 éves, és azt veszi észre, hogy korábban megszokott fizikai teljesítménye csökken, sőt még a lépcsőzés is jobban kimeríti, mint korábban, az okokat vélhetően máshol kell keresni.

Idővel a teljesítmény csökkenése természetes lehet

Bizonyított tény, hogy a sportolók, például a futók

  • átlagosan 6 százalékkal lassabban futnak a negyvenes éveikben, mint korábban,
  • az ötvenes, hatvanas éveikben 10 százalékkal lesznek lassabbak,
  • hetven felett 15 százalékkal kevesebb teljesítményre képesek.

Az erő, a hajlékonyság, a csontok sűrűségének csökkenése természetes folyamatok, amelyek ellen a megfelelően kialakított edzéssel sokat lehet tenni.

Ilyenkor nagyobb hangsúlyt kell fektetni az izomerő növelésére és a hajlékonyság megőrzésére, ami később akár az állóképességi teljesítmény fokozódását is eredményezheti.

Ugyanakkor van néhány olyan tünet, amely nem feltétlenül tudható be az idő múlásának vagy akár egy nem hatékonyan felépített edzéstervnek.

Ezekre a jelekre figyeljünk!

• Ha rendszeresen mozgunk, és közben az olyan, bemelegítés nélkül végzett, hétköznapi aktivitások, mint például néhány emeletnyi lépcsőzés vagy egy sprint a busz után komolyan kimerít minket.

• Ha a futás vagy más kardioedzés után lihegünk, az természetes, de arra mindenképpen fel kell figyelni, ha csökken annak a terhelésnek az ideje vagy intenzitása, ami már lihegésre késztet minket.

• Ha a pulzusunk jóval lassabban rendeződik az edzés után, mint korábban, mindez jelezheti, hogy a szívnek több időre van szüksége az alkalmazkodáshoz.

• Nem feltétlenül kapcsolódik a terheléshez – bár gyakran összefügg a fizikai aktivitással –, de mindenképpen kivizsgálást igénylő panasz a mellkasi szorítás vagy fájdalom, esetleg a szívdobogásérzés. Ez eleinte még akár kötődhet is egy‑egy stresszhelyzethez, amikor például nagyon a „szívünkre veszünk” egy helyzetet. Amennyiben azonban ez az érzés már különösebb beazonosítható ok nélkül, rendszeresen jelentkezik, mindenképpen ajánlott a kardiológiai kivizsgálás.

• Ugyancsak kivizsgálást igényel, ha be‑bedobban, esetleg kihagy egy ütemet vagy egyszerűen úgy tapasztaljuk, hogy „rendetlenkedik” a szívünk.

Ilyen esetekben ne halogassuk a vizsgálatot, a szükséges kezelések megkezdését a komolyabb szövődmények és súlyosabb állapotok megelőzése érdekében!

Dr. Vaskó Péter
kardiológus szakorvos
Kardioközpont

Facebook
WhatsApp
Email

Iratkozzon fel a ParaMedica hírlevelére!

Iratkozzon fel a ParaMedica hírlevelére!

ParaMedica
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.