A fizikai tevékenység, a sport során elérhető hatékonyság és eredmények egyik fontos meghatározója az öröklött genetikai háttér – a test felépítése, fiziológiája, anyagcseréje –, de ugyanígy a psziché is. Ezek legalább olyan fontosak, mint az edzésmódszer, melynek célja, hogy növelje a fizikai és mentális erőt, biztosítsa a sportághoz szükséges technika elsajátítását.
Sok sportoló úgy próbál előnyhöz jutni, olyan teljesítményfokozó eszközöket és technikákat alkalmaz, melyeket ergogén táplálkozási elemeknek nevezünk. Ezek nem doppinglistás szerek, sokkal inkább étkezési stratégiák és olyan étrend‑kiegészítők, melyek hatékonyak, biztonságosak és legálisak.
Ezek kiegészítik az étrendet vitaminokkal, ásványi anyagokkal, aminosavakkal, gyógynövényekkel, más növényi származékokkal, az anyagcserére ható kivonatokkal, ezek kombinációival, melyeket világszerte használnak a sportolók és a szabadidejükben testedzést végzők is.
E készítmények hasznosak lehetnek sok más élethelyzetben is, például időseknek, vegánoknak, fogamzóképes korban lévő nőknek és általánosságban a diétázók vagy egyoldalúan táplálkozók számára is.
Fokozott fizikai igénybevétel esetén mindenképp szem előtt kell tartani a megnövekedett vitamin‑ és ásványianyag‑szükségletet. Különösen igaz lehet ez bizonyos vitaminokra – például thiamin, riboflavin, B6‑ és D‑vitamin –, valamint számos ásványi anyagra. Amennyiben a testmozgás mellett fontos célként szerepel a súlykontroll vagya túlsúly megszüntetését célzó diéta, még vitamin‑hiányállapot is előfordulhat.
Jobb eredményeket érhetünk el egy olyan személyre szabott étrenddel és kiegészítéssel, mely alkalmazkodik a terheléshez, az életkorhoz, a nemhez és a célokhoz, sőt a fizikai és mentális teljesítmény mellett lehetőséget ad a regenerálódásra is.
Angyal Viktória
dietetikus
Sportorvosi Központ