Késői gyermekvállalás vagy korai klimax?

//

Manapság egyre későbbre tolódik a családalapítás, a gyermekvállalás ideje. Nem ritka azonban, hogy 35 év körül már csökken a fogamzóképesség, és épp a meddőségi kivizsgálás során derül fény a korai klimaxra, ami ilyen fiatalon egészen hihetetlennek tűnik.

Napjainkban nem ritka, hogy a babaprojekt nem fejeződik be 30 éves korra, sőt még el sem kezdődik. Sok pár a megfelelő lakás, az önálló egzisztencia, a szórakozással, bulizással töltött hosszabb időszak után a harmincas éveire halasztja a családalapítást, amikor az anyagiak már rendelkezésre állnak, csak épp a termékenység már nem a régi.

Harmincon felül

Előfordul, hogy 35 körül már számolni kell a korai klimax rizikójával is, ami akár tönkre is teheti a saját gyermekről alkotott álmokat. Ez főleg akkor fordulhat elő, ha a családban volt már példa korai klimaxra, ha a nő cukorbeteg, esetleg korábban kemoterápián vagy sugárkezelésen esett át. Ezek ugyanis mind olyan hatással vannak a hormonrendszerre és a reprodukciós szervekre, hogy megnő a korai petefészek‑kimerülés esélye.

A korai klimax jellemző tünetei:

  • hangulatingadozások,
  • alvászavarok,
  • gyakori fejfájás,
  • depresszió,
  • hőhullámok,
  • hajhullás,
  • súlygyarapodás,
  • csökkent libidó,
  • emlők konzisztenciájának változása,
  • meddőség.

Miért ilyen korán?

Normál esetben a változókor rendszerint 45‑50 éves kor után köszönt be. Korai klimaxról tehát akkor beszélünk, amikor a nőnél már 30‑35 éves korban megindul a menopauza. Ekkor a nők rendszerint még fittnek és fiatalnak érzik magukat, ezért hihetetlen számukra, hogy már őket is érintheti ez az állapot.

Sokan épp akkor szembesülnek ezzel, amikor babát szeretnének és a sikertelen gyermekáldás, illetve az esetleges menstruációs zavarok miatt keresik fel a nőgyógyászt. Ott szembesülnek vele, hogy problémáik hátterében a korai klimax áll.

A menstruáció rendszertelenné válása a menopauza egyik legjellemzőbb tünete, ugyanis ekkor megváltozik a hormontermelés és a petefészkek elkezdenek kimerülni.

Maga a folyamat ugyanaz, mint a normál klimax esetén, ám minden idő előtt történik, vagyis hamarabb csökken a progeszteron, majd az ösztrogén szintje. Ezek miatt eleinte csak elvétve, később egyre többször lesznek anovulációs ciklusok, míg végül egyáltalán nem történik meg a peteérés.

Lehet még saját gyermekem?

A menopauza hosszú folyamat, ami több évet ölel fel. Tehát még a kezdetén megtörténhet a teherbe esés – főleg hormonpótló készítményekkel –, ám minél tovább vár a nő, annál kevesebb esélye lesz saját gyermekre, mert a petefészkek kimerülnek, az AMH‑érték lecsökken. Ilyen esetben tehát érdemes a gyermekvállalási terveket további késlekedés nélkül, mielőbb valóra váltani!

Szövődmények megelőzése

Amennyiben az érintett nem szeretne gyereket, és a korai klimaxra a menstruációs zavarok hívták fel a figyelmét, akkor sem érdemes fél vállról venni a diagnózist. Tekintse ezt jelzésnek, hogy jobban oda kell figyelnie magára, ugyanis ekkor megnő az olyan szövődmények kialakulásának kockázata, mint például a csontritkulás vagy a szív‑ és érrendszeri problémák (hipertónia, érszűkület, infarktus), illetve a klimax egyéb kellemetlen tünetei is jelentkezhetnek.

Az, hogy milyen teendők lehetnek klimax esetén az egészséges életmód betartásán kívül, mindig az aktuális hormonszint és a panaszok függvénye.

Enyhe esetben elegendő igénybe venni a „természet patikáját”, a természetes, növényi készítményeket, komolyabb panaszok esetén azonban orvosi javallatra hormonterápiára is szükség lehet.

Dr. Lőrincz Ildikó
szülész‑nőgyógyász, endokrinológus szakorvos
Nőgyógyászati Központ

Facebook
WhatsApp
Email

Iratkozzon fel a ParaMedica hírlevelére!

Iratkozzon fel a ParaMedica hírlevelére!

ParaMedica
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.