Pajzsmirigy, a hormonzavarok hátterében

//

Magyarországon népbetegségnek számít a pajzsmirigy‑alulműködés, mely a legtöbb esetben élethosszig tartó kezelést igényel. Lássuk, mire kell odafigyelnünk ennek kapcsán!

Nem csak a TSH‑érték fontos!

A pontos diagnózishoz árnyaltabb képet kapunk, ha a T3, T4 és az ATPO szintjét is mérjük. A labor mellett szükség lehet még pajzsmirigyultrahangra is.

Így szedjük a gyógyszert

A pajzsmirigyhormon‑gyógyszert érdemes reggel, éhgyomorra, vízzel bevenni, majd fél órát várni még a reggeli előtt, mivel az egyes ételek, italok csökkentik a felszívódását. A reggeli kávéval egy órát szükséges várni a gyógyszer bevétele után.

Várandósság – gyakoribb ellenőrzés

Pajzsmirigyzavarral küzdő kismamák esetében még fontosabb a gyakori ellenőrzés, mert a nem megfelelően kezelt értékek vetélést, koraszülést és fejlődési rendellenességeket is okozhatnak.

Minden trimeszterben szükséges a vérvétel a TSH‑, T3‑, T4‑, ATPO‑értékek monitorozásához. Fontos tudni, hogy ilyen állapotban változnak a pajzsmirigyfunkciók is, ezért módosulnak a referenciatartományok.

Ügyeljen az étkezésre!

Kutatások szerint az autoimmun eredetű pajzsmirigyzavar gyakran együtt jár a szintén autoimmun gluténérzékenységgel, ezért javasolható a gluténmentes diéta, ami javíthatja az értékeket és csökkenheti a tüneteket is.

A tej fogyasztásával is érdemes csínján bánni, mert a benne lévő kazein lebontása nagy energiákat von el a szervezettől és a pajzsmirigy hormontermelésétől is.

Ugyanígy kerülendők az ízfokozók, tartósítószerek és az agyoncukrozott ételek is, mivel ezek könnyen felboríthatják a hormonháztartást.

Más hormonzavarok?

A pajzsmirigy‑alulműködés együtt járhat más hormonzavarokkal, ilyen például a progeszteronhiány, IR, PCOS, mellékvesezavar vagy alacsony AMH‑szint.

Ez utóbbi ellenőrzése különösen fontos meddőség esetén, mert így képet kaphatunk arról, hogy mikor „fogynak el” az érett petesejtek.

Dr. Bérczy Judit
belgyógyász, endokrinológus főorvos
endokrinkozpont.hu

Facebook
WhatsApp
Email

Iratkozzon fel a ParaMedica hírlevelére!

Iratkozzon fel a ParaMedica hírlevelére!

ParaMedica
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.