Termékenység kontra túlsúly és hormonzavar?

//

Egyre több nő – és férfi – küzd manapság meddőséggel, melynek hátterében számtalan tényező állhat. Fontos tudnunk, hogy túlsúly esetén nehezebb a teherbe esés, ráadásul a plusz kilók gyakran valamilyen hormonális problémára hívják fel a figyelmet, mely szintén késleltetheti a gyermekáldást.

Plusz kilók – gyakoribb meddőség

Ez az összefüggés már régóta bizonyított. A megfelelő életmód, az egészséges táplálkozás és a rendszeres testmozgás jelentősen megkönnyíti a teherbe esést, hiszen így a test már eleve fel van készülve a megtermékenyített petesejt befogadására és az embrió táplálására.

Amennyiben az illető egészségtelen életet él, az bizony a testsúlyán is meglátszik, ráadásul a magasabb BMI‑érték gyakran hormonzavarra hívja fel a figyelmet. Mindez fordítva is igaz: a túlsúly könnyen provokálhat hormonzavart.

Miért okoz gondot a súlyfelesleg?

► Egyrészt azért, mert a túlsúly mellett gyakran inzulinrezisztencia (IR), PCOS, pajzsmirigyzavar vagy egyéb olyan hormonális betegség áll fenn, ami annyira felborítja a női hormonháztartást, hogy akár meddőséget is okozhat.

► Másrészt maga a zsírszövet nagyban hozzájárul az ösztrogén termeléséhez, ezért minél vastagabb a zsírréteg, annál nagyobb eséllyel alakul ki ösztrogéndominancia, ami jelentősen csökkenti a teherbe esés valószínűségét.

► Ráadásul a tüszőfolyadék is lényegesen magasabb zsírtartalmúvá válik, ami szintén rossz hatással van a megtermékenyülésre, mivel sérül a petesejt anyagcseréje.

A túlsúly okoz hormonzavart vagy a hormonzavar okoz túlsúlyt?

Mindkettő igaz. Köztudottan vannak olyan hormonális problémák (például PCOS), melyek túlsúlyt eredményeznek.

A hormonális zavar kialakulásában ugyanakkor nagy szerepe van a nem megfelelő életmódnak, és az ennek következményeként kialakult súlyfeleslegnek is.

Tehát nehéz megválaszolni, hogy mi volt előbb, a tyúk vagy a tojás, ám az biztos, hogy normál testtömeggel és egészséges életmóddal kisebb az esélye annak, hogy hormonzavar alakuljon ki.

Elég lefogyni a sikerhez?

A plusz kilók már önmagukban is rontják az esélyeket, ráadásul mint tudjuk, a túlsúly megzavarhatja a hormonrendszer működését. Jó hír, hogy ha az illető megszabadul a felesleges zsírrétegnek akár csak egy kis részétől is, máris javul a termékenység.

Ám az is igaz, hogy ha már kialakult valamilyen hormonzavar – például PCOS, pajzsmirigy‑alulműködés –, akkor nem elegendő csupán a súlyfelesleg leadása, hanem a betegséget is kezelni kell, hogy teherbe tudjon esni a nő és zavartalan legyen a várandóssága.

Mit lehet tenni a gyermekáldás érdekében?

Hogy mihamarabb pozitívat mutasson a terhességi teszt, ahhoz az kell, hogy a lehető legjobb feltételeket teremtsük meg az embrió befogadásához. Ehhez az életmódváltáson kívül akár gyógyszeres kezelésre is szükség lehet attól függően, hogy a túlsúlyhoz kapcsolódik‑e valamilyen hormonzavar.

Ennek megállapításához néhány vizsgálatot szükséges elvégezni, melyek eredménye alapján szükség esetén sor kerülhet az orvos által javasolt terápiára, hogy mielőbb megérkezhessen a várva várt gyermekáldás.

Dr. Lőrincz Ildikó
szülész‑nőgyógyász, endokrinológus szakorvos
nogyogyaszatikozpont.hu

Facebook
WhatsApp
Email

Iratkozzon fel a ParaMedica hírlevelére!

Iratkozzon fel a ParaMedica hírlevelére!

ParaMedica
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.