Általában az 50-es életévek elején köszönt be a nőknél a menopauzába való átmenet időszaka, amikor az ösztrogén és a progeszteron hormon szintjének csökkenése testileg is és lelkileg is megvisel szinte mindenkit.
A tünetek súlyosságát általában az ún. Menopauza Osztályozási Skála szerint mérik.
Ennek alapján a menopauza 11 leggyakoribb tünete:
- hőhullámok, éjszakai verejtékezés
- szívtáji diszkomfortérzés
- alvási problémák
- depresszív hangulat
- ingerlékenység
- szorongás
- fizikai-lelki fáradtság
- hólyagproblémák
- hüvelyszárazság
- szexuális problémák
- diszkomfortérzés az izmokban és az ízületekben.
● Hőhullámok – A hőhullámok és az éjszakai izzadás a perimenopauza időszakában a nők 50%-át, míg a menopauza időszakában akár 85%-át is érintheti. Általában 5-7 évig tartanak, de vannak nők, akik akár 15 év után is szenvednek tőlük.
● Szívtáji diszkomfortérzés – A hőhullámok nem egyszerű kényelmetlenségek. Kapcsolatba hozhatók az érelmeszesedéssel és más szív- és érrendszeri betegségekkel. Ráadásul az ösztrogénszint csökkenése valószínűleg a változókorban levő nők által gyakran tapasztalt heves szívdobogással is összefügg.
● Alvásproblémák – Az elalvással vagy az átalvással kapcsolatos nehézség akkor tetőzik, amikor a menopauza véglegessé válik. Kiváltó okai között szerepelnek a hőhullámok és az éjszakai izzadás is.
● Hangulati zavarok – A perimenopauza alatti hormonális változások összefüggésbe hozhatók például a depresszióval, az ingerlékenységgel és a szorongással. A kutatások szerint a perimenopauza korban lévő nők számára a legkellemetlenebb hangulati probléma az ingerlékenység.
Mind az ösztrogénnek, mind a progeszteronnak van hangulatjavító hatása. A hormonszint csökkenésével ez a védőhatás is csökken. Egyes kutatások szerint az ún. ER-béta receptorok hormonális készítménnyel vagy gyógynövényekkel, például szibériai rebarbara gyökerének kivonatával történő aktiválása azon túl, hogy csökkenti a hőhullámokat és javítja az alvásminőséget, hangulatjavító hatású is lehet.
● Gyakori fáradtság – A változókorban levő nők kb. 72-84%-a szenved állandó testi-lelki kimerültségtől. Ezzel együtt romlik a fizikai és mentális teljesítményük, a koncentrálóképességük és a memóriájuk is, tehát feledékenyebbé válnak.
● Húgy-ivarszervi változások – A következő urogenitális tünetek a menopauza után levő nők több mint 50%-át érintik.
- Hólyagproblémák: vizelési nehézségek, gyakori vizelési inger, fokozódó inkontinencia.
- Hüvelyszárazság, ami megnehezítheti vagy fájdalmassá teheti a szexuális érintkezést.
- Szexuális problémák: a nemi vágy, a nemi aktivitás, illetve az orgazmuskészség csökkenése.
● Diszkomfortérzés az ízületekben és az izmokban – Az ízületi fájdalmak sokkal gyakoribbak a változókorba lépett nőknél, mint az azonos korú férfiaknál.
Közel 500, 40–59 év közötti nőt megkértek arra, hogy osztályozzák a tüneteiket a Menopauza Osztályozási Skála szerint az ízületekben és izmokban jelentkező diszkomfortérzést általában „nagyon komolynak” értékelték.
A csontritkulás kialakulását is a nemi hormonokban a menopauza idején bekövetkező változásoknak tulajdonítják. Szintén gyakori, hogy a porcok, amelyek „kipárnázzák” és védik a csontok végeit, elkopnak.
A súlygyarapodás szintén jellemző tünet: mivel mérhetően csökken az alapanyagcsere szintje – azaz kisebb a szervezet táplálékigénye –, a változatlan adagok fogyasztása minimum évi egy kiló plusz zsír lerakódását eredményezi.
Étrendünk megreformálása mellett nélkülözhetetlen az életmódváltás is, melynek része a stresszkezelés, a legfőbb vitaminok és ásványi anyagok rendszeres pótlása és a szexuális élet fenntartása is. Fontos az eddigieknél is aktívabb sport, torna, séta vagy tánc, kirándulás, dinamikus játék az unokákkal. Mindez nemcsak energiát éget el, hanem jókedvre is derít a mozgás közben felszabaduló, jó közérzetet biztosító hormonok, az endorfinok segítségével.
Forrás: Marsha McCullogh: A European solution for menopause symptoms
LEF Magazine, 2021 szept. ford. Czárán Judit,
a teljes cikk a tenyek-tevhitek.hu oldalon olvasható