Sokan ma is számítanak arra, hogy egy korábbi fertőzés megfelelő védőhatást biztosít, vagy legalábbis fokozza, meghosszabbítja a vakcinák hatását – érdemes tehát tisztán látnunk.
Laith Abu-Raddad, a Katarban végzett kutatás vezetője hangsúlyozza, hogy mindenkinek külön „immuntörténete” van, így eredményeik csak átlagként értelmezhetők. Ennek megfelelően a régebbi COVID-variánsokkal (alfa, béta, delta) történt fertőződés kb. 28,3%-os védelmet jelenthet az új Omicron variánsokkal szemben, míg a tünetekkel járó újrafertőződést 15,1%-os hatékonysággal tudja megelőzni.
Ennél sokkal erősebb védelmet jelent az Omicron korábbi változataival történt fertőződés, mely a BA.4 és BA.5 fertőzéseket 79,7%-os hatékonysággal, míg a tünetekkel járó megbetegedést 76,1%-ban előzi meg.
Kej Szató, a Tokiói Egyetem virológusa szerint a kutatás megbízható adatokat tartalmaz, de a várható hatást befolyásolja az első és a második fertőződés között eltelt idő.
Alex Sigal, az Africa Health Research Institute virológusa szerint fontos szempont, hogy a vizsgálatba bevontak hány oltást kaptak, és hogy a fertőzések a vakcinák beadása előtt vagy után történtek.
Abu-Raddad szerint a vizsgálat célja annak feltérképezése, kik a leginkább veszélyeztetettek újrafertőződés esetén.
Forrás: nature.com