Az emlékezés az emberi agy csúcsteljesítménye. Kutatások bizonyítják, hogy információbefogadó és -tároló képessége szinte végtelen, mégis agyi kapacitásunknak csak a töredékét használjuk ki.
Memóriánk élessége függ az életkorunktól, fizikai állapotunktól és mindenkori szellemi frissességünktől, ami szerencsére „edzhető”. Erre kitűnő az olvasás, a sakk, a kártyázás, a logikai és stratégiai játékok, de a keresztrejtvényfejtés is.
Aktiválja az agyműködést minden ritmikus mozgás az egyszerű láb- és karlengetéstől a labdajátékokon át egészen a társastánctanulásig és -gyakorlásig.
Ugyanilyen fontos az időnkénti „lazítás”. Ismert, hogy ha görcsösen igyekszünk felidézni valamit, majd félretesszük, figyelmünket másra tereljük, gyakran magától „beugrik” a keresett információ. Pihenjünk, lazítsunk tudatosan, erre alkalmas minden megnyugtató tevékenység, szabadidős elfoglaltság, hobbi, amely oldja a stresszt.
Szellemi frissességünk fenntartását ásványi anyagokban (kalcium, magnézium, vas, bór stb.), vitaminokban (főként az A-, B-, C- és E-vitaminban) és zsírsavakban (pl. omega-3) gazdag táplálkozással is elősegíthetjük. A diófélékben található aminosavak növelik az agy teljesítőképességét, nem véletlen, hogy a jól ismert „diákcsemege” összetevői a tápanyagokban gazdag magvak, diófélék, mazsola és más aszalt gyümölcsök.
Egyes gyógynövények (pl. a ginkgo biloba – páfrányfenyő – levele) javítják az agyi vérkeringést, a ginsenggyökérpedig a fizikai ellenálló képesség javítása mellett koncentrációt, éberséget fokozó hatással is bír.
Forrás: korkontroll