A fület az orrüreggel a fülkürt köti össze: biztosítja a középfülben a nyomás kiegyenlítését, illetve a megfelelő szellőzést. Felső légúti fertőzés vagy allergia esetén létrejövő orrdugulás – duzzanat, gyulladás vagy túlzott váladéktermelődés – miatt a fülkürt elzáródhat, a kiegyenlítetlen légnyomás miatt a dobhártya behúzódik, ez okozza a fülfájást. Ez a fülkürthurut, amely középfülgyulladáshoz is vezethet.
A legfontosabb az orrdugulás megszüntetése orrcseppel, orrspay-vel, a fülfájásra pedig szedhetünk fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő gyógyszert.
Hatásos otthoni praktika az infralámpa használata (naponta néhányszor 20 perc), illetve a fülgyertyázás.
Középfülgyulladás
Ha a fülkürthurut elhúzódik, szövődményként középfülgyulladás jelentkezhet. A különösen fekvő helyzetben vagy előre hajláskor erősödő fülfájás mellett a fül váladékozhat, láz, átmeneti halláscsökkenés is kialakulhat. A gyulladás következtében felgyülemlett váladék, gyakran a dobhártya átszakadásával távozik a fülből. A jelenség rendszerint nem jár komolyabb komplikációval, a dobhártya átlagosan 72 órán belül gyógyul, ezalatt arra kell ügyelni, hogy víz ne kerüljön az érintett fülbe.
A középfülgyulladások egy része az első pár napban erősödő tünetekkel jelentkezik, majd 1-2 hét alatt sokszor magától, spontán is gyógyul. Ilyenkor fájdalomcsillapítók szedésével, fülmelegítéssel a tünetek enyhíthetők. Esetenként antibiotikum szedésére, fülcseppek alkalmazására is szükség lehet.
Arcüreggyulladás
Arcüreggyulladás esetén a fájdalom csillapítása mellett a kiinduló tünetként jelentkező náthát, orrdugulást, bő orrváladékozást is kezelni kell, mely némely esetben hátra folyik a garat irányába és gyakori ingerköhögést okoz. Az akut arcüreggyulladásra rendszerint a szemek alatt, illetve a homlok területén – köhögéskor és lehajláskor fokozódó – szúró, pulzáló fájdalom hívja fel a figyelmet. Ez lehet egyoldali, de akár mindkét oldalon is jelentkezhet. Emellett a fáradtság, rossz közérzet is jellemző panasz.
Szelíd gyógymódok
A fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő gyógyszer mellett fontos a pihenés. Hagyjunk időt a szervezetünknek a regenerálódásra, pihenjünk, aludjunk, amennyit csak tudunk. Lényeges a bőséges folyadékfogyasztás – víz, gyógyteák, levesek – is, ez biztosítja ugyanis a legjobb váladékoldást.
Az orrlégzés mielőbbi helyreállítása miatt nagyon hasznos a szobalevegő párásítása, esetleg légúttisztító illóolajok párologtatása. Mindez segíti, hogy nedvesen tartsuk az orrnyálkahártyát, így a gyulladás miatti feszítő érzés is enyhül, könnyebben távozik az orrváladék.
Szintén nedvesíti az orrnyálkahártyát az orrmosó használata, ami csökkenti a gyulladást és segít feloldani a lerakódott váladékot. Az eszközbe forralt, majd lehűtött vizet és e célra készült, készen kapható port feloldva, sóoldatot készítünk. A folyadék teljesen átjárja az orrüregeket, hatása hosszan tart, de érdemes reggel és este megismételni.
Arcüreggyulladás esetén is érdemes a régi, jól bevált módszereket, így a melegítést is alkalmazni. Ha a beteg területet melegen tartjuk, felgyorsul a vérkeringés és a gyógyulás is hamarabb következik be.
Ahogy fülpanaszok esetében, úgy arcüreggyulladásnál is hasznos segítség az infralámpa – használjuk napi 2-3 alkalommal, 15-20 percig. Az otthoni kezelést kiegészíthetjük ugyanilyen gyakorisággal inhalálással is. Fokozzuk a kezelés hatékonyságát pár csepp illóolajjal: borsmenta, citrom, eukaliptusz vagy teafa olajával.
Akut arcüreggyulladás esetén a panaszok általában 1-2 hét alatt megszűnnek. Ha azonban tüneteink az orvos által felírt gyógyszerek és az otthoni kezelés ellenére sem javulnak, vagy épp rosszabbodnak, mindenképp forduljunk orvoshoz!
Dr. Augusztinovicz Mónika
fül-orr-gégész szakorvos
Fül-orr-gége Központ